Odnowienia wymagają dwie tężnie - nr I i III. Od 40 lat nie były prowadzone tu żadne prace. Obecne obejmują odtworzenie zniszczonych elementów konstrukcji, wymianę drewnianych pali, naprawę fundamentów, remont pomostów, zbiorników solankowych, wymianę tarniny. Renowację przejdzie zabytkowy wiatrak tężni nr III, przed laty służący do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru. Wszystko pod nadzorem konserwatora.Teren wokół zostanie zagospodarowany, pojawią się nowe alejki, ławki i oświetlenie zespołu tężni.
W Toruniu podpisano umowę z wykonawcami, którzy prace rozpoczną jeszcze w marcu. Rewitalizacja potrwa do końca przyszłego roku. Ale to nie znaczy, że tężnie będą nieczynne.
Wartość całej inwestycji to 21 milionów 600 tysięcy złotych.
Rewitalizacja przywróci tężniom ich funkcję i pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Pracujemy też nad procedurami i mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze i coroczne odnawianie niszczejących elementów tężni, by uniknąć sytuacji, jaką mamy obecnie - przejęliśmy tężnie, które od blisko czterdziestu lat nie były w ogóle remontowane – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Pierwsze dwie tężnie powstały jeszcze w latach 20. XIX wieku, nr III w 1859 roku. Pierwotnie pełniły rolę przemysłową, przy produkcji solanki, która potem trafiała do warzelni soli. Dzięki zespołowi tężni i specyficznemu mikroklimatowi, Ciechocinek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych uzdrowisk.