Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD). Kiedy powstała i dlaczego?
Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) powstała 7 października 1949 roku jako państwo socjalistyczne na terenach okupowanych przez Armię Radziecką po II wojnie światowej. Powstanie NRD było wynikiem podziału Niemiec na dwa państwa, NRD i Republikę Federalną Niemiec (RFN), które powstały w wyniku podziału stref okupacyjnych po wojnie.
Powstanie NRD było też efektem polityki radzieckiej, która dążyła do ustanowienia w Europie Wschodniej państw satelickich, zależnych od ZSRR. Pierwszym przywódcą NRD był Walter Ulbricht, a kraj był rządzony przez Socjalistyczną Partię Jedności Niemiec (SED) - partię komunistyczną powstałą z połączenia KPD (Komunistyczna Partia Niemiec) i SPD (Partia Socjaldemokratyczna Niemiec).
W NRD wprowadzono system jednopartyjny, a gospodarka została scentralizowana i zdominowana przez państwo. Władze NRD utrzymywały bliskie stosunki z ZSRR oraz innymi państwami bloku wschodniego, a kraj był częścią Układu Warszawskiego, militarnego sojuszu krajów socjalistycznych (wschodni odpowiednik NATO). NRD przestała istnieć 3 października 1990 roku, kiedy to po zjednoczeniu Niemiec stała się częścią Republiki Federalnej Niemiec.
Czemu powstało NRD?
Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) powstała w wyniku podziału Niemiec na dwa państwa po II wojnie światowej. Decyzja o utworzeniu NRD była wynikiem postanowień konferencji poczdamskiej, która odbyła się w 1945 roku i na której alianci (Związek Radziecki, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania) ustalili zasady podziału Niemiec na strefy okupacyjne.
Strefa okupacyjna znajdująca się na wschodzie Niemiec została zajęta przez Armię Radziecką i stała się terenem wpływów radzieckich. W tym regionie zaczęto wprowadzać politykę, która miała na celu utworzenie państw satelickich, zależnych od ZSRR. W tym kontekście powstała NRD jako państwo socjalistyczne, z rządem kontrolowanym przez partię komunistyczną (SED).
Władze NRD dążyły do stworzenia socjalistycznego społeczeństwa, w którym gospodarka i życie polityczne byłyby kontrolowane przez państwo, a kultura oraz ideologia byłyby zgodne z linia partyjną. ZSRR udzielał wsparcia finansowego, militarnego i politycznego dla NRD, a kraj stał się częścią bloku wschodniego, utworzonego przez państwa socjalistyczne w Europie.
Warto zaznaczyć, że powstanie NRD było jednym z elementów zimnej wojny, której celem było zdominowanie Europy przez Związek Radziecki i rozszerzenie jego wpływów na świecie.
Polecany artykuł: