Toruńskie atrakcje

Toruń w 24 godziny. Gdzie spędzić czas w czasie weekendu?

2024-11-04 7:35

Toruń to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce – założone przez Krzyżaków otrzymało prawa miejskie w 1232 roku. Z uwagi na bogatą historię i liczne zabytki każdego roku przyciąga dużą liczbę turystów. Z Torunia pochodzi nie tylko Mikołaj Kopernik, ale też Tony Halik i Zbigniew Herbert.

Czy znasz swoje miasto?

W Toruniu jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Na przykład można zobaczyć starówkę toruńską, która jest wpisana na listę UNESCO i jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Polsce. Można tutaj również odwiedzić Pomnik Mikołaja Kopernika, który jest jednym z najważniejszych naukowców w historii świata oraz zobacz dom wielkiego astronoma. Inną atrakcją jest Toruńskie pierniki, które są słynne na całym świecie i można je kupić w wielu sklepach w mieście. Jeśli kogoś interesują słodkości, Muzeum Piernika stoi otworem dla zwiedzających.

Lista UNESCO

Największym „skarbem” Torunia jest bez wątpienia zespół staromiejski wpisany w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaliczamy tutaj Stare i Nowe Miasto oraz zamek krzyżacki, pozostający w ruinie od 1454 roku, gdy został zniszczony przez mieszczan powstających przeciwko Krzyżakom.

Piękno starych, zabytkowych uliczek

Na Rynku Staromiejskim nie można pominąć pomnika najsłynniejszego torunianina, Mikołaja Kopernika. Uwagę zwraca też Kamienica pod Gwiazdą, której szczyt elewacji zdobi... złota gwiazda. Jej fasada i wnętrza to jedne z najciekawszych reprezentantów dawnej architektury mieszczańskiej Torunia.

Katedra

Świetnym punktem widokowym na panoramę całego miasta jest wieża katedralna na Ratuszu Staromiejskim (na wysokości ponad 40 metrów). We wnętrzach ratusza mieści się Muzeum Okręgowe, jedno z największych i najstarszych tego typu placówek w Polsce z bogatą kolekcją sztuki gotyckiej, biżuterii i malarstwa polskiego.

Nowe miasto

Nowe miasto skupiało, używając współczesnej terminologii, klasę pracującą i stanowiło osobny byt od starego miasta, stąd też i osobny Rynek Nowomiejski. Góruje nad nim bryła dawnego zboru ewangelickiego z XIX wieku, który wzniesiono na miejscu dawnego ratusza nowomiejskiego, a później kościoła gotyckiego. Ciekawostką jest, że zbór projektował Karol Friedrich Schinkel – czołowy pruski architekt, odpowiedzialny między innymi za pałac w Kamieńcu Ząbkowickim.

Tu byłem... Tony Halik

Jedyne tego typu muzeum w Polsce a mowa tutaj o autorze najbardziej oglądanego programu podróżniczego lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, Muzeum Tonego Halika w Toruniu jest placówką kulturalną poświęconą życiu i twórczości znanego polskiego fotografa i podróżnika. Można zobaczyć m.in. liczne pamiątki przekazane do muzeum przez Elżbietę Dzikowską, która towarzyszyła Halikowi w wielu wyprawach po świecie. Obok fotografii są tu m.in.: egzotyczne nakrycia głowy, ceramika, broń oraz pamiątki osobiste – dyplomy, legitymacje, a nawet metryka urodzenia podróżnika. Obiekty te pochodzą ze wszystkich kontynentów – oprócz Antarktydy. Muzeum mieści się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Mostowej 4, oferuje również warsztaty fotograficzne, spotkania z podróżnikami i wystawy czasowe.

Planetarium w Toruniu

W mieście wielkiego odkrywcy i astronoma nie może zabraknąć planetarium. Toruński obiekt jest największym ośrodkiem astronomii obserwacyjnej w Polsce i jednym z największych w Europie. To jednocześnie jedna z najsłynniejszych atrakcji Torunia. Przy okazji: O toruńskim planetarium bardzo ciepło wypowiadali się także muzycy, jak Józef Skrzek, który grał tutaj kilka razy i zawsze by zachwycony jego kulistą akustyką... W sali Planetarium wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne. Na sztucznym niebie, a dokładniej na kopule o średnicy 15 metrów, można podziwiać układ wszystkich 6500 gwiazd widocznych gołym okiem i poznać tajemnice planet oraz galaktyk. Toruńskie planetarium działa w mieście od 1994 roku (jego działalność zainicjowano w 521. rocznicę urodzin Kopernika, czyli 19 lutego).

Krzywa wieża

Krzywa Wieża została wzniesiona w XIV wieku jako jedna z kilkudziesięciu podobnych baszt w murach obronnych dawnego Starego Miasta. Jej pochylenie było prawdopodobnie wynikiem osunięcia się piaszczystego podłoża. W przeszłości wierzono w teorię, że skrzywienie się baszty jest karą boską za rzekomo bluźniercze odkrycie Kopernika.

Przedstawione wyżej miejsca, to oczywiście znikoma część wspaniałych toruńskich atrakcji. Do tej listy trzeba także dopisać ogromna liczbę wspaniałych pubów, uroczych restauracji, kameralnych kawiarni, czy popularnych wśród studentów klubów. ale to już zupełnie inna historia...