To ogromne przedsięwzięcie - nie tylko ze względu na rozmiar panoramy, ale także ilość wkładu Jadwigi i Marka Czarneckich w stworzenie tak wyjątkowej pamiątki z 18 lipca 2020 roku. Właśnie wtedy, toruńscy artyści postanowili spełnić swoje marzenie i stworzyć wielką pracę, przedstawiającą cały zespół staromiejski. Temat panoramy, jak i samego Torunia w ich pracach bardzo często się pojawiał. Małżeństwo podkreśla, że nasze miasto to wdzięczy krajobraz do fotografowania. Tym razem stworzyli największą (i to dosłownie) toruńską pracę.
Pierwsze próby stworzenia panoramy podjęli już w czerwcu. Ta próba generalna pokazała, że rozmiary pracy małżeństwa Czarneckich mogą być znacznie większe. Zdjęcie zostało stworzone z Kępy Bazarowej, wybrano miejsce tak, by na fotografii uwiecznić także i ratusz. Tak powstało 1700 zdjęć, które możemy podziwiać jako jedno - panoramę Torunia.
Panorama została stworzona w technologii, która pozwala na oglądanie Torunia z wyjątkowej strony. Ostre i czytelne są zarówno miejsca pierwszo- jak i drugoplanowe, mimo, że dzieli je nawet 400 metrów. Artyści mają w planach udostępnienia w takiej formie innych miejsc z naszego regionu. Ponadto jako Fundacja „For Photography” będą chcieli wesprzeć młodych twórców w ich działalności internetowej.
Toruń w rozmiarze giga możecie obejrzeć ze szczegółami na stronie fundacji artystów TUTAJ. Więcej na temat ich działalności znajdziecie także na oficjalnym blogu Marka Czarneckiego.
Zespół Staromiejski w Toruniu zajął pierwsze miejsce w konkursie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” World Travel Show w 2018 roku. Zobaczcie dlaczego ta panorama jest taka wyjątkowa.
Polecany artykuł: