Deszczówka

i

Autor: M.Witt-Ratowska

Torunianie 14 razy podlali deszczówką murawę stadionu miejskiego. Ruszył program małej retencji

2021-04-20 13:00

Kto chce łapać deszczówkę i wykorzystać na przykład do podlewania ogrodu i trawnika - może starać się o dofinansowanie od miasta w ramach programu "małej retencji". Wsparcie pozwoli na kupno i montaż zbiorników na wodę opadową. Dofinansowanie sięga nawet 80 procent, ale nie może być wyższe niż 9 tysięcy złotych. Można już składać wnioski.

W ubiegłym roku był to program pilotażowy. Zgłosiło się ponad 50 wnioskodawców, założono zbiorniki podziemne (35 sztuk) i naziemne (41 sztuk) o łącznej objętości ponad 180 metrów sześciennych wody opadowej.

W przeliczeniu pozwala to, na przykład na 14-krotne podlanie murawy na stadionie miejskim albo wykorzystanie tej zmagazynowanej deszczówki przez mieszkańca Torunia przez pięć i pół roku, w założeniu, że zużywa średnio 90 litrów wody dziennie

- zauważa Halina Pomianowska, p.o. dyrektora Wydziału Środowiska i Ekologii w Urzędzie Miasta.

W ramach pilotażu zamontowano także 17 systemów nawadniania, wykorzystujących wody opadowe i roztopowe, co pozwala na podlanie ośmiu tysięcy metrów kwadratowych zieleni.

Poprzednio było 400 tysięcy złotych na dotacje, tym razem miasto przeznaczyło na ten cel 600 tysięcy. Wnioski o dofinansowanie małej retencji można już składać, przyjmowane będą do końca maja (szczegóły TU).

Umowa obejmuje 80 procent kosztów wykonania podziemnych i naziemnych zbiorników, systemów bioretencji w postaci ogrodów deszczowych, zielonych dachów, studni chłonnych, itp., jednak nie więcej niż 9 tysięcy złotychO dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne jak również przedsiębiorcy, posiadający tytuł prawny do nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Torunia.

Pod Bydgoszczą zamontowano 100 schronów dla nietoperzy