To ważny rok dla całego Torunia. Dokładnie sto lat temu miasto włączono do wolnej Polski. W tym roku huczne obchody tej wyjątkowej rocznicy zostały pokrzyżowane. Wiele wydarzeń ze względu na pandemie koronawirusa musiało zostać odwołanych, w tym - otwarcie nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu, czyli Muzeum Twierdzy Toruń.
Cały czas możemy uczestniczyć w ważnych wydarzeniach miasta w wersji online. Jednym z nich jest wybór osoby i wydarzenia, które przez ostatnie sto lat uznamy za znaczące. To ostatni moment, by oddać swój głos.
Kto powinien zostać Toruńską Legendą Stulecia?
Wybór z pewnością nie będzie łatwy. W zestawieniu przygotowanym przez organizatorów znajdziemy osoby związane z nauką, sztuką, polityką czy sportem. Pojawiają się nazwiska m.in. Grzegorza Ciechowskiego (muzyk rockowy), Tonego Halika (dziennikarz, podróżnik), Romana Ingardena (filozof) czy Heleny Piskorskiej (działaczka społeczno-oświatowa, archiwistka) i Reginy Smendzianki (pianistka, pedagożka).
"Toruńskie Wydarzenie Stulecia" - który epizod w życiu miasta był najważniejszy?
Ostatnie sto lat to bardzo burzliwy czas w historii Torunia. Organizatorzy wybrali 34 punkty, które są warte uznania. Tu można zauważyć dużą rozpiętość tematyczną. Pojawia się np. utworzenie województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu, powołanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, otwarcie Muzeum Etnograficznego, oddanie do użytku mostu im. Zawackiej czy powrót Festiwalu CAMERIMAGE do Torunia.
Wszystkie propozycje do głosowania znajdziecie TUTAJ. Wybór mieszkańców zostanie utrwalony w formie tablicy, której uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 101. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski,czyli 18 stycznia 2021.