Uniwersytet Mikołaja Kopernika, po pandemicznej przerwie zaprasza na wielkie święto artystów, naukowców i popularyzatorów nauki. Dwudziesty Festiwal Nauki i Sztuki będzie pełen nowości, ale również wspomnień – zapewnia profesor Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK:
W tym roku obok tych tradycyjnych wykładów, inscenizacji, pokazów, chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na nasz jubileusz 20-lecia festiwalu. Zachęcam wszystkich do tego spojrzenia wstecz, do tej małej podróży w przeszłość, gdzie będziemy mogli zobaczyć siebie samych – jak to było tych kilka lat temu. To także okazja do tego, żeby zrobić pewien lifting koncepcji formy festiwalu. Zdecydowaliśmy, także badając, w cudzysłowie, opinię publiczną, to znaczy naszych organizatorów i uczestników festiwalu, by w tym roku, i być może w kolejnych również, festiwal odbywał się w blokach tematycznych.
W festiwalowych imprezach będzie można uczestniczyć nie tylko na bielańskim kampusie, ale i na starówce, na Wydziale Sztuk Pięknych, w Młynie Wiedzy i na Podgórzu. O wybranych imprezach mówi Aleksander Anikowski z działu promocji i informacji UMK:
Pierwszego dnia mamy „Akcję Edukację”, mamy Piknik Naukowy, różne ogólnodostępne stanowiska terenowe – wszystko w jednym miejscu, na kampusie. Później mamy też Piknik Astronomiczny, wielu różnych gości, wiele różnych elementów, na koniec koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia, który będzie również dotykał astronomii. Wcześniej podczas imprez – pokazy, być może obserwacje nieba, jeśli pogoda pozwoli. Wieczorem różne atrakcje ze styku sztuki i astronomii. Ponadto przyjeżdżają do nas goście z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach ze swoim łazikiem-mistrzem świata, dotychczas niepokonanym.
Wszystkich imprez tworzących festiwal zliczyć nie sposób, jednak tradycyjnie wstęp na wszystkie jest bezpłatny. Kompletny plan wydarzeń znajdziecie na festiwal.torun.pl
Polecany artykuł: