"Trenuj jak żołnierz" w Toruniu!
W Toruniu pod skrzydłami Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) będą organizowane szkolenia wojskowe i obronne w ramach programu MON pt.: "Trenuj jak żołnierz". Będzie to kontynuacja i rozwinięcie wcześniejszego projektu pt.: "Trenuj z wojskiem". Tym razem zaplanowano 16-dniowe szkolenie dla wszystkich ochotników. Projekt ma na celu zapoznanie uczestników z wojskiem i podstawowymi umiejętnościami wojskowymi oraz obronnymi. W tym roku edycja podzielona będzie na dwa etapy.
1 etap - organizacyjny, potrwa dwa dni: 27 i 28 maja - zapoznanie się z jednostką oraz wojskiem,
2 etap - szkolenie, potrwa 14 dni: od 16 do 29 lipca - szkolenie w okresie wakacyjnym.
Co na szkoleniu?
Projekt "Trenuj jak żołnierz" zakład nabycie przez uczestników podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem oraz obronnością. Chodzi m.in. o posługiwanie się bronią, strzelanie, sztukę przetrwania, walkę wręcz, podstawy musztry itd. Szkolenie jest bezpłatne, a jego autorzy stawiają na maksymalną praktyczność przekazywanej wiedzy.
Wojsko zapewnia wyżywienie, zakwaterowanie, niezbędne wyposażenie oraz ubezpieczenie. Wojsko podkreśla absolutną dobrowolność udziału w szkoleniu, stawiają na przyjazny charakter wydarzenia i brak zbędnej presji. Projekt "Trenuj jak żołnierz" zakończy się złożeniem przysięgi i automatycznym wejściem do tzw. rezerwy pasywnej.
Przygotowanie społeczeństwa przez edukację
Projekt ma na celu przeszkolenie środowiska cywilnego, a także budowanie potencjału rezerwy dla Wojska Polskiego. Jak piszą autorzy - "ten projekt jest dla wszystkich, którzy chcą zrobić w życiu coś więcej i chcą być współodpowiedzialni za bezpieczeństwo kraju". Organizator szkolenia gwarantuje satysfakcję!
Jak się zarejestrować na szkolenie?
Do projektu można zarejestrować się na dwa sposoby:
Za pośrednictwem strony internetowej: https://bit.ly/3KLCMtR lub telefonicznie: 885-210-066 lub mailowo: [email protected].
Czym jest rezerwa pasywna?
Zgodnie z ustawą, pasywną rezerwę, tzw. żołnierzy PR-u, będą tworzyć wszystkie osoby, które:
- przeszły kwalifikację wojskową (czyli mają określoną kategorię zdolności do służby wojskowej), ale nie odbyli czynnej służby wojskowej i nie złożyli przysięgi,
- osoby, które mają jakikolwiek kurs wojskowy (np. dwutygodniowy w WOT, lub miesięczny w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej), ale nie złożyły przysięgi wojskowej,
- osoby, które złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku.
Cenzus wiekowy to: 55 lat, a w przypadku oficerów i podoficerów to 63 lata.
Rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe:
- jednodniowe,
- krótkotrwałe do 30 dni bez przerwy,
- długotrwałe do 90 dni bez przerwy
- rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego.
Polecany artykuł: