BRD, czyli bezpieczeństwo w miejskim ruchu

i

Autor: www.pixabay.com U progu zimy, na drogach jest coraz mniej bezpiecznie

Trudny czas dla pieszych, ale i kierowców...czyli o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w Toruniu

2020-11-05 14:42

Jest jesień, za chwilę zima. Szybciej zapadające ciemności, mgły, śliskie nawierzchnie – to wszystko powoduje, że u progu zimy drogi mogą być bardzo niebezpieczne i to nie tylko dla kierowców. Toruńska policja zwraca szczególną uwagę na pieszych i kierowców jednośladów, którzy nie odstawili jeszcze rowerów czy skuterów. I apeluje – nośmy odblaski!

Funkcjonariusze realizują szereg programów, w których zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. A tak się niestety często zdarza – informuje organizator wielu akcji profilaktycznych i pokazów pierwszej pomocy, Robert „Sauron” Majewski z Bezpieczni.eu

Trudne warunki na drogach. Noga z gazu i nośmy odblaski!

Policjanci podczas trwania takiej krótkiej akcji prewencyjnej ujawniają nawet 50 wykroczeń zagrażających pieszym i rowerzystom popełnionych przez kierowców pojazdów. Przewinienia polegają głównie na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym i rowerzystom na oznakowanych przejściach i przejazdach.

Toruńska drogówka apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg. Piesi i rowerzyści są najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.

O rozwagę proszą również pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów - oraz by stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię.

Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcają do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest zmniejszona (również w miastach).

Przypominamy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze.

Pieszemu nie wolno:

  • wchodzić na jezdnię spoza przeszkody
  • poruszać się niewłaściwą stroną jezdni
  • poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem
  • przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu
  • przebiegać tuż przez pojazdem
  • wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym
  • wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd
  • poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

  • światła:

- z przodu – migające światło pozycyjne barwy białej lub żółtej

- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające

  • skutecznie działające hamulce
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku
Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?
Pierwsza w Polsce operacja jednorazowym endoskopem