Największe zagrożenie to wysokość dochodów z podatków PIT i CIT. Przyszłoroczny budżet Torunia, choć określany też jako "przetrwania", to jednak zakłada realizację ponad stu dodatkowych zadań. To połowa zgłoszonych wniosków, a dotyczą przede wszystkim codziennego życia torunian.
To między innymi dodatkowe parkingi, rozbudowa monitoringu, ciąg dalszy poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, modernizacja dróg lokalnych (ale w mniejszej skali niż w poprzednich latach), remont siedziby ZHP, parki kieszonkowe, sprzęt dla straży pożarnej.
Ale wiele z planowanych inwestycji nie weszło do budżetu - mówił Łukasz Walkusz, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Z kolei Wojciech Klabun, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, przypomniał o dotacjach centralnych na funkcjonowanie i inwestycje w mieście (m.in. budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, Sąd Rejonowy).
Prezydent Torunia Michał Zaleski zwrócił uwagę nie tyle na szukanie sposobów oszczędzania, ile pozyskiwania dochodów na rzecz miasta.
Zakładany budżet na 2021 rok to miliard 352 tysiące złotych, deficyt zaplanowano na poziomie 43 milionów. Więcej o budżecie też TU.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]