Na początek Muzeum Okręgowe, które zaprasza do większości swoich oddziałów. Jak podkreśla Aleksandra Mierzejewska, p.o. dyrektora - naprawdę warto przyjść, bo praktycznie wszędzie są nowe wystawy albo przez lockdown zbyt krótko były dostępne.
W ratuszu prawdziwa gratka - malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego w Krakowie. Muzeum Twierdzy Toruń to niezwykle interesująca historia i różne oblicza wojskowości z minionych dwóch wieków. Muzeum Podróżników to ekspozycja poświęcona patronowi - Tony'emu Halikowi "Tu byłem". Czynne będzie także Muzeum Toruńskiego Piernika i Dom Mikołaja Kopernika z wystawą „Ład i zgiełk. Życie średniowieczne przy ul. św. Anny w Toruniu”. I - za czym pewnie tęsknili goście - możliwe będzie wejście na wieżę ratuszową i podziwianie nocnej panoramy miasta - zapewnia Justyna Matella, kierownik Działu Edukacji. Pierwsza Toruńska Noc Muzealna w Okręgowym od godziny 18.00 do północy. Tym razem bez oprowadzania i wykładów, za to z tradycyjnym kiermaszem wydawnictw muzealnych.
Muzeum Etnograficzne organizuje dziś Hybrydową Noc Muzeów. Najpierw zwiedzanie na żywo, od 21.00 maraton podcastów online.
15 maja zobaczyć będzie można Park Etnograficzny w Toruniu, ekspozycję czasową „Ceramika Jana Limonta”, a także wystawę stałą „Tajemnice codzienności”. Ekspozycje tego dnia otwarte będą od 10.00 do 15:00, a także wieczorem: od 18.00 do 21.00. Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce czynny będzie o stałych godzinach: 10.00 – 18.00. Podczas zwiedzania należy przestrzegać wszystkich aktualnie obowiązujących ograniczeń i procedur sanitarnych.
W wieczornym spotkaniu online będą opowieści o śnie, marzeniach sennych, receptach na bezsenność, do tego czytanie senników, dzienników, słuchanie unikatowych nagrań dźwiękowych i ludowych pieśni. Więcej na muzealnych stronach.
W Noc Muzeów włącza się także Galeria Sztuki Wozownia. 14 maja odbyły się wernisaże aż trzech wystaw. Będzie to spotkanie z młodą sztuką malarską (Kinga Popiela "Tkanka świata"), rzeźbiarską (Martyna Pająk "Obsesja żeber") i multimedialną (Łukasz Prus-Niewiadomski "Plantacja złota"). Nowe wystawy będą dostępne bezpłatnie od 14.00 do 20.00. Natomiast od 20.30 na profilu Galerii obejrzymy materiały wideo z autorsko-kuratorskimi oprowadzaniami.