strategia Kultury

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Kultura

Uaktualniono Strategię Rozwoju Kultury. Liczy się współpraca i przedsiębiorczość

2023-10-23 9:50

Obowiązująca do tej pory Strategia Rozwoju Kultury Miasta Torunia została przyjęta uchwałą Rady Miasta z dnia 13 grudnia 2012 roku. W kolejnych latach w środowisku artystycznym i kulturalnym naszego miasta nastąpiły liczne zmiany, dlatego też po kilku latach obowiązywania dokumentu należało go zaktualizować.

Współpraca, otwartość i przedsiębiorczość – to trzy filary zaktualizowanej Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do 2030 roku. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni 19 października.

Oczekiwane zmiany

Pierwsze prace nad zmianami rozpoczęły się pięć la temu, w 2018 roku. Z kolei w lutym 2019 projekt aktualizacji strategii został zaprezentowany Komisji Kultury, Turystyki i Promocji Rady Miasta Torunia. Latem tego samego roku odbyły się dwa otwarte spotkania konsultacyjne. Rok później, gdy wybuchła pandemia, Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę w sprawie wydłużenia okresu obowiązywania „Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020”, wydłużając okres jej obowiązywania do 30 czerwca 2022 r. We wrześniu 2023 roku odbyły się konsultacje społeczne uaktualnionego dokumentu. 19 października 2023 roku zaktualizowaną Strategią zajęli się radni.

Misja

Misją Strategii jest rozwój zróżnicowanej i bogate oferty kulturalnej z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego oraz stwarzanie warunków dla kreacji artystycznej i profesjonalizacji działań w sferze kultury. Dokument obejmuje między innymi zaktualizowaną listę atutów, szans oraz słabości i zagrożeń wobec sektora kulturalnego. Atuty i słabości były rozpatrywane z punktu widzenia 7 elementów strukturalnych kultury w Toruniu:

Strategia Rozwoju Kultury Miasta Torunia opiera się na trzech filarach. Są to: współpraca, otwartość i przedsiębiorczość. Dokument wskazuje optymalne drogi rozwoju kulturalnego, ale też jest długoterminowym programem przygotowania Torunia do pełnienia roli Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Tutaj istotne było zharmonizowanie celów i zadań zawartych w Strategii z wytycznymi dokumentów europejskich, które powstały w związku z nowym okresem programowania.

Dokument zakłada realizację celów strategicznych i operacyjnych, które stanowią formę drogowskazu dla podmiotów, realizujących strategię samorządu miasta Torunia wraz ze wszystkimi działaniami odpowiedzialnymi za kulturę, edukację, dialog społeczny, komunikację i promocję, turystykę i współpracę międzynarodową oraz inwestycje, a także instytucji kultury, organizacji pozarządowych, osób indywidualnych – twórców, przedsiębiorców, uczelni oraz szeroko podjętych odbiorców inicjatyw kulturalnych.

W przedstawionej strukturze dokumentu zostały również ujęte propozycje zadań, które będą realizowane w celu ich wypełnienia. Jednak, aby zapewnić optymalną realizację zaproponowanych celów planowane jest opracowanie programów wykonawczych. Każdy z nich będzie określał szczegółowo diagnozę, cele, zadania – działania, projekty, które będą realizowane dla celów szczegółowych programu oraz systemu ich monitoringu i realizacji.

Za przyjęciem Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2030 głosowało 24 radnych.