Święta i tradycyjne dania

Ulubione dania wielkanocne naszych sąsiadów. Te święta mają wiele smaków i oblicz [GALERIA]

2024-03-26 15:55

W Polsce dbamy o tradycyjne dania świąt wielkanocnych. Podobnie czynią nasi najbliżsi sąsiedzi. Potrawy zależą w danym kraju od tradycji i historii, kultury oraz zwyczajów, które zakorzeniły się przez stulecia. Sprawdziliśmy, co na Wielkanoc podaje się w krajach, które graniczą w Polską. Szczegóły w galerii zdjęć! Polecamy!

Wielkanoc u naszych sąsiadów. Co dobrego podają?

Niemcy

W Niemczech Wielkanoc jest obchodzona z wieloma tradycjami, w tym poszukiwaniem jajek wielkanocnych i organizacją festynów rodzinnych (szczególnie popularne w małych miejscowościach i wsiach). Na stołach nie może zabraknąć również tradycyjnego Osterbraten, czyli pieczonej szynki wieprzowej, oraz słodkich wypieków, takich jak Osterbrot czy Osterkuchen.

Czechy

W Czechach Wielkanoc to czas na przygotowanie tradycyjnych potraw, takich jak mazanec oraz baranek wielkanocny. Obowiązkowo obecne są również jajka w wielu postaciach (np. faszerowane).  Wielkanocne świętowanie zaczyna się od nabożeństw w kościołach, a potem przenosi na rodzinne spotkania, gdzie spożywa się wspólne posiłki i świętuje.

Słowacja

Słowacka Wielkanoc obejmuje obrzędy religijne, jak również tradycyjne posiłki, w tym pieczoną szynkę oraz słodki chleb (paska). Wielkanocne święta są czasem radosnego spotkania się z rodziną i przyjaciółmi, często rozpoczynającym się od nabożeństwa w kościele. Wielkanoc na Słowacji jest niemal identyczna, jak w Polsce.

Ukraina

W Ukrainie Wielkanoc jest czasem radosnego świętowania, obejmującego obfite posiłki, wizyty w cerkwiach i zdobienie pysanek. Najbardziej charakterystycznym daniem jest pyszna babka wielkanocna, czyli tzw. "paska", a w czasie świąt królują pysanki - ręcznie zdobione jajka wielkanocne. Czas i rozmaite formy świętowania zalezą od konfesji religijnej (katolicy, grekokatolicy, prawosławni).

Białoruś

Na Białorusi Wielkanoc jest obchodzona z tradycyjnymi potrawami, m.in. kielich (ziemniaczana zupa) oraz paska, obecne są oczywiście jajka - gotowane w rozmaitych wersjach. Rodziny spotykają się, aby wspólnie świętować, przygotować i spożyć tradycyjne posiłki oraz cieszyć się zebraniem bliskich. Białoruś ze względu na silną sowietyzację i rusyfikację w latach ZSRR (obecnie też) utraciła wiele tradycyjnych zwyczajów. Ludzie sowieccy, osoby starsze, są często apatyczne, zrezygnowane, a ich religijność ma charakter powierzchowny. Jedyną nadzieją dla Białorusi i jej kultury jest pozbycie się wpływów Rosjan.

Zobaczcie tradycyjne dania wielkanocne naszych sąsiadów!