UMK częścią Uniwersytetu Europejskiego. Co daje nam członkowstwo w YUFE? [AUDIO]

i

Autor: Marta Łazarska

UMK częścią Uniwersytetu Europejskiego. Co daje nam członkostwo w YUFE? [AUDIO]

2020-07-02 18:18

Toruński UMK dołączył do elitarnej​ grupy młodych europejskich uniwersytetów YUFE. To nowatorskie przedsięwzięcie, które zrzesza uczelnie, by powstał jeden otwarty system szkolnictwa wyższego. UMK zabiegał o to od kilku lat, starania przyniosły wyjątkowy efekt.

Dla mnie to wielki zaszczyt, że kończąc drugą kadencję zostawiam uniwersytet jako jeden z dziesięciu uczelni badawczych, na dodatek - jedną z sześciu Polskich uczelni, które weszły w skład sieci uniwersytetów europejskich - powiedział podczas dzisiejszego (02.07.) briefingu prasowego prof. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

To kolejny sukces uczelni, który opisujemy na naszym portalu. W ostatnich dniach wmurowano akt erekcyjny pod budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu. To wyjątkowe miejsce, które oprócz kształcenia nowych lekarzy, będzie współpracowało także z lokalnymi lecznicami oraz Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt. Więcej na ten temat znajdziecie poniżej.

YUFE, czyli Young Universities for the Future of Europe to jedna z instytucji zrzeszająca uczelnie z całej Europy. Jej celem jest utworzenie jednego, otwartego Uniwersytetu Europejskiego, który pozwoli na jeszcze lepszy rozwój swoich studentów. UMK do incjatywy przyłączyło się już ponad dwa lata temu. Dziś jest pełnoprawnym członkiem YUFE, a co za tym idzie - promuje międzynarodową naukę, zrównuje się z uczelniami z Belgii, Hiszpanii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj, co o wejściu do YUFE powiedział prof. Wojciech Wysota,prorektor ds. Współpracy z Zagranicą i Otoczeniem Gospodarczym

Dodajmy, że współpraca między uczelniami nie będzie dotyczyła tylko kwestii naukowych. Dużą rolę w całym przedsięwzięciu będą miały również studenckie wolontariaty, które studenci z Uniwersytetu Europejskiego będą mogli odbywać w Toruniu.

Otwieramy się na wolontariat bądź staże związane z wydarzeniami o charakterze międzynarodowym. Chodzi tu np. o Camerimage czy zawody sportowe o randze europejskiej oraz światowej, a także tworzenie projektów w ramach Bella Skyway Festiwal i Festiwalu Nauki i Sztuki. To także możliwość odbycia stażu lub praktyk w Urzędzie Miasta Torunia, jednostkach organizacyjnych Gminy Miasta Toruń, aby studenci poznali realia funkcjonowania administracji samorządowej i działań związanych z obsługą mieszkańców w konkretnym kraju - dodał prezydent Torunia, Michał Zaleski

Dodajmy, że YUFE chce znacznie zmienić szkolnictwo wyższe w całej Europie. To przede wszystkim otwarty model, który integruje społeczność akademicką należącą do całego konsorcjum o charaktarze nieelitarnym. Poniżej znajdziecie również wypowiedź prof. Marina Paula prezydent Uniwersytetu w Maastricht i szef konsorcjum YUFE

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?
Pierwszy sklep charytatywny w Chorzowie