Z lokalnych punktów zbiórek do punktu powiatowego w Gronowie, a następnie do punktu wojewódzkiego, który zagospodaruje dary dla Ukrainy - tak wygląda akcja koordynacji działań w Kujawsko-Pomorskiem. Przed wysłaniem darów na Ukrainę, ale i uchodźcom chroniącym się w Polsce - dary te muszą zostać posegregowane i właściwie zapakowane. To główne zadanie punktu, który koordynuje Starostwo Powiatowe w Toruniu.
Liczymy się z tym, że pomoc doraźna może nie wystarczyć, a konieczne będą działania długofalowe i właśnie do nich jesteśmy w trakcie przygotowań - informuje starosta, Marek Olszewski.
Na terenie gmin powiatu, mieszkańcy zorganizowali kilkadziesiąt punktów, gdzie przywożona jest żywność, opatrunki czy artykuły higieniczne. Pomoc ofiarom wojny w Ukrainie oferują m.in. samorządy, placówki oświatowe, parafie i stowarzyszenia, jednostki OSP oraz prywatni przedsiębiorcy.
Pomoc dla Ukrainy – zbiórki na terenie powiatu:
W gminie Obrowo zbiórki prowadzone są w każdej szkole, w świetlicach wiejskich i remizach OSP. Aby przekazać dary można także skontaktować się z sołtysami.
W Chełmży pomoc materialna magazynowana jest w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.
W gminie Chełmża zbiórka funduszy prowadzona jest poprzez założoną przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Zelgnie zbiórkę internetową. Niezbędne towary pierwszej potrzeby dla uchodźców można zostawić w świetlicy wiejskiej w Kuczwałach.
Mieszkańcy gminy Łysomice mogą zostawić potrzebne dary w Urzędzie Gminy, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, szkołach podstawowych w Łysomicach, Turznie, Ostaszewie i Świerczynkach oraz przedszkolach działających na terenie gminy.
Zbiórkę prowadzi także Biblioteka Centrum Kultury w Łubiance – dary można dostarczać w godzinach otwarcia biblioteki oraz w innych godzinach, po wcześniejszym kontakcie z pracownikami BCK. Zbiórka odbywa się także za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Gminny ośrodek zbiórki darów w gminie Zławieś Wielka umiejscowiono w Gminnym Centrum Aktywności Społecznej w Złejwsi Wielkiej przy ul. Jasnej 14.
W gminie Czernikowo dary można dostarczać do Urzędu Gminy, szkół oraz jednostki OSP w Czernikowie przy ul. Szkolnej 4.
W gminie Wielka Nieszawka dary można dostarczać do: Centrum Sportu i Rekreacji Olender, Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce, Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola w Małej Nieszawce oraz Szkoły Podstawowej w Cierpicach. Zbiórkę organizują także przedsiębiorcy – dary można dostarczyć do: Katarzyny Leszczyńskiej (ul. Radosna 13 Mała Nieszawka) Bartosza Zawackiego (ul. Toruńska 141 C Mała Nieszawka), Salonu Upiększarnia Doroty Rybarczyk (ul. Toruńska 13 B Mała Nieszawka) oraz do Przychodni Weterynaryjnej „Nieszawska” (ul. Kręta 3 Mała Nieszawka).
W gminie Lubicz punktem zbiórki darów została świetlica wiejska w Kopaninie. Towary pierwszej potrzeby można przekazywać do szkół podstawowych w Lubiczu Dolnym, Lubiczu Górnym, Młyńcu Pierwszym i Grębocinie oraz w Zespole Szkół CKU w Gronowie. Zbiórkę organizuje także sklep ABC w Lubiczu Górnym przy ul. Kołłątaja 2, a także Parafia pw. św. Mikołaja w Gronowie i Stowarzyszenie Święci z Sąsiedztwa – wesprzeć tę zbiórkę można we wtorek 1 marca w kościele w Grębocinie (w salkach przy kościele) oraz w środę 2 marca w kościele w Gostkowie (w salce katechetycznej).
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!