Powiat Toruński

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Toruniu Utworzono powiatowy punkt zbiórki darów dla ogarniętej wojną Ukrainy

Utworzono powiatowy punkt zbiórki darów dla ogarniętej wojną Ukrainy

2022-03-02 6:40

W powiecie toruńskim utworzony został powiatowy punkt zbiórki darów dla ogarniętej wojną Ukrainy – to tam trafiać będą rzeczy zebrane przez organizatorów lokalnych zbiórek, aby finalnie mogły zostać przekazane potrzebującym. Na terenie gmin powiatu mieszkańcy zorganizowali kilkadziesiąt punktów, gdzie przywożona jest żywność, opatrunki czy artykuły higieniczne.

Z lokalnych punktów zbiórek do punktu powiatowego w Gronowie, a następnie do punktu wojewódzkiego, który zagospodaruje dary dla Ukrainy - tak wygląda akcja koordynacji działań w Kujawsko-Pomorskiem. Przed wysłaniem darów na Ukrainę, ale i uchodźcom chroniącym się w Polsce - dary te muszą zostać posegregowane i właściwie zapakowane. To główne zadanie punktu, który koordynuje Starostwo Powiatowe w Toruniu.

Liczymy się z tym, że pomoc doraźna może nie wystarczyć, a konieczne będą działania długofalowe i właśnie do nich jesteśmy w trakcie przygotowań - informuje starosta, Marek Olszewski.​

Starostwo Powiatowe z Torunia - koordynacja pomocy dla Ukrainy

Na terenie gmin powiatu, mieszkańcy zorganizowali kilkadziesiąt punktów, gdzie przywożona jest żywność, opatrunki czy artykuły higieniczne. Pomoc ofiarom wojny w Ukrainie oferują m.in. samorządy, placówki oświatowe, parafie i stowarzyszenia, jednostki OSP oraz prywatni przedsiębiorcy.

Pomoc dla Ukrainy – zbiórki na terenie powiatu:

W gminie Obrowo zbiórki prowadzone są w każdej szkole, w świetlicach wiejskich i remizach OSP. Aby przekazać dary można także skontaktować się z sołtysami.

W Chełmży pomoc materialna magazynowana jest w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.

W gminie Chełmża zbiórka funduszy prowadzona jest poprzez założoną przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Zelgnie zbiórkę internetową. Niezbędne towary pierwszej potrzeby dla uchodźców można zostawić w świetlicy wiejskiej w Kuczwałach.

Mieszkańcy gminy Łysomice mogą zostawić potrzebne dary w Urzędzie Gminy, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, szkołach podstawowych w Łysomicach, Turznie, Ostaszewie i Świerczynkach oraz przedszkolach działających na terenie gminy.

Zbiórkę prowadzi także Biblioteka Centrum Kultury w Łubiance – dary można dostarczać w godzinach otwarcia biblioteki oraz w innych godzinach, po wcześniejszym kontakcie z pracownikami BCK. Zbiórka odbywa się także za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Gminny ośrodek zbiórki darów w gminie Zławieś Wielka umiejscowiono w Gminnym Centrum Aktywności Społecznej w Złejwsi Wielkiej przy ul. Jasnej 14.

W gminie Czernikowo dary można dostarczać do Urzędu Gminy, szkół oraz jednostki OSP w Czernikowie przy ul. Szkolnej 4.

W gminie Wielka Nieszawka dary można dostarczać do:  Centrum Sportu i Rekreacji Olender, Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce, Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola w Małej Nieszawce oraz Szkoły Podstawowej w Cierpicach. Zbiórkę organizują także przedsiębiorcy – dary można dostarczyć do: Katarzyny Leszczyńskiej (ul. Radosna 13 Mała Nieszawka) Bartosza Zawackiego (ul. Toruńska 141 C Mała Nieszawka), Salonu Upiększarnia Doroty Rybarczyk (ul. Toruńska 13 B Mała Nieszawka) oraz do Przychodni Weterynaryjnej „Nieszawska” (ul. Kręta 3 Mała Nieszawka).

W gminie Lubicz punktem zbiórki darów została świetlica wiejska w Kopaninie. Towary pierwszej potrzeby można przekazywać do szkół podstawowych w Lubiczu Dolnym, Lubiczu Górnym, Młyńcu Pierwszym i Grębocinie oraz w Zespole Szkół CKU w Gronowie. Zbiórkę organizuje także sklep ABC w Lubiczu Górnym przy ul. Kołłątaja 2, a także Parafia pw. św. Mikołaja w Gronowie i Stowarzyszenie Święci z Sąsiedztwa – wesprzeć tę zbiórkę można we wtorek 1 marca w kościele w Grębocinie (w salkach przy kościele) oraz w środę 2 marca w kościele w Gostkowie (w salce katechetycznej).

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!