Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze w programie Rodzina "500 plus”. Można nim zapłacić np. za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne tylko terenie Polski. Lista przedsiębiorstw turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które przystąpiły do projektu Polski Bon Turystyczny znajduje się na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel. Wpisało się już ponad 8,5 tysiąca firm i organizacji.
Realizacja bonu odbywa się przez platformę PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon na platformie mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Aby skorzystać z bonu nie trzeba składać wniosku. Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu, którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku.
W internecie pojawiły się oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Konieczne jest w takim przypadku podanie swoich danych osobowych, co jest niebezpieczne. Trzeba pamiętać, że na PUE ZUS klienci mają dostęp do swoich różnych danych – np. o zgłoszeniach do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt obcy nie powinien mieć dostępu do nich. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy przy aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego, to powinien kontaktować się z całodobową infolinią ZUS pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: [email protected]. Pomoc w założeniu konta na PUE ZUS każdy zainteresowany uzyska też w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.