W tegorocznej edycji (która obejmie dwa weekendy, 10-11.09 i 17-18.09) Europejskich Dni Dziedzictwa szczególnie podkreślany jest wątek dorobku przeszłych pokoleń i tradycji wyrosłej w regionach. Zwraca się uwagę na potrzebę jej pielęgnacji, ochrony oraz funkcji wzbogacającej teraźniejszość i przyszłość. Takie też wątki przyświecały organizatorom inauguracji regionalnej, która odbyła się w sobotę w Aleksandrowie Kujawskim.
Inauguracja miała miejsce na zabytkowym dworcu kolejowym, w miejscu, które kiedyś było stacją graniczną na granicy dwóch zaborów, pruskiego i rosyjskiego. Wybraliśmy to miejsce pod kątem hasła tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Połączeni dziedzictwem” i to hasło jest też interpretowane jako historia transportu, podróży. Uznaliśmy, że to miejsce będzie najwłaściwsze pod kątem zarówno zabytków jak i nawiązania do tego hasła właśnie – mówi Krystian Strauss, pracownik pracowni dziedzictwa kulturalnego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Dni Dziedzictwa są świętem zabytków, świętem dziedzictwa kulturowego zarówno w jego wymiarze materialnym jak i nie materialnym, właśnie pod kątem zabytków i tradycji. Biorąc pod uwagę historię tego miejsca, wartość zabytkową aleksandrowskiego dworca, organizatorzy uznali, że będzie to najlepsze miejsce do przeprowadzenia inauguracji wojewódzkiej.
Zapytaliśmy o obecność przedstawicieli władz lokalnych oraz instytucji zajmujących się opieką nad zabytkami w regionie kujawsko-pomorskim.
Ze strony Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego był obecny wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz wicedyrektorka departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Monika Butowska. Obecny był burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Arkadiusz Gralak, wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski oraz ze strony środowiska konserwatorskiego Janusz Fleming z delegatury bydgoskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Ewa Kowalewska, kierowniczka delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Włocławku – dodał Krystian Strauss.
Europejskie Dni Dziedzictwa trwać będą dwa tygodnie. W tym czasie zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących. Na inauguracji w Aleksandrowie Kujawskim prelekcję wygłosił dr hab. prof. UMK Tomasz Krzemiński pt. „Tam gdzie wschód spotykał się z zachodem – dzieje i relikty granicy zaborczej w regionie kujawsko-pomorskim”. Następnie wystąpił zespół „Kulturki” z Aleksandrowa. Po części artystycznej rozstrzygnięto VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. W czasie wydarzenia zaprezentowano również siódmy przewodnik z serii „Kierunek Kujawsko-Pomorskie” pt. „Święci patroni. Kapliczki przydrożne”. Goście mogli też zapoznać się z wystawą Małgorzaty Grosman „Gorsety kobiet. Pomiędzy stereotypami a codziennością w bydgoskiej prasie międzywojennej”.
Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego. To temat, który integralnie wpisuje się w przesłanie Konwencji Ramowej Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa, zwanej Konwencją z Faro, ratyfikowanej przez Polskę w 2021 r. – piszą na stronie internetowej wydarzenia organizatorzy.