Krew jest prawdziwym darem życia. Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która mogłaby ją w pełni zastąpić. Dlatego tak ważne jest, by podzielić się nią z potrzebującymi, zwłaszcza w czasie pandemii. Krew może oddać każdy, choć trzeba spełnić kilka warunków. Najważniejszy jest oczywiście stan zdrowia i wiek. Co ważne, oddawanie krwi nie boli, jest bezpieczne, trwa kilka minut i odbywa się z ścisłym zachowaniem rygorów bezpieczeństwa. Przy okazji będzie można także zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku - bez dodatkowych badań i formalności, wystarczy oddać krew.
Polecany artykuł:
Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Pierwsza edycja akcji poboru krwi „W tym morzu liczy się każda kropla” odbyła się w marcu. Wówczas zgłosiło się 35 osób, które łącznie oddały blisko 16 litrów „daru życia”. Druga edycja akcji odbędzie się w niedzielę w godz. 9.00 14.00 w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów.
Kto może oddawać krew?
Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.
Jak się przygotować?
Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).