Największe zmiany, które odczuje publiczność, to klimatyzacja oraz więcej przestrzeni pomiędzy fotelami. Będzie po prostu wygodniej i... chłodniej latem. Do modernizacji systemu wentylacji wykorzystano częściowo rozwiązania i ciągi, które powstały sto lat temu.
Dodajmy, że gmach zbudowano w 1904 roku. Od 1920 stał się teatrem polskim.
Warto zwrócić uwagę, że Teatr Horzycy wyremontowano z zachowaniem jego historycznej, zabytkowej formy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych udogodnień zarówno dla aktorów, jak i widzów
– mówił marszałek województwa Piotr Całbecki, który był obecny na zwiedzaniu teatru po remoncie.
Budynek jest po odbiorach technicznych, ale trwają jeszcze drobne prace. Można sobie na nie pozwolić, kiedy scena i widownia i tak nie są dostępne dla widzów - dodaje dyrektor Horzycy Andrzej Churski.
Przestrzeń pomiędzy fotelami na parterze się zwiększyła, jest tu mniej miejsc, za to będzie można siadać także na widowni drugiego piętra. Kiedyś publiczność oglądała spektakle z tej wysokości i znowu będzie to możliwe. W sumie jest 399 miejsc. O remoncie pisaliśmy także TU.
Co jeszcze? Naprawiono i pomalowano elewację, wymieniono okna, budynek ocieplono. Całkowity koszt inwestycji to ponad 11 milionów złotych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, budżetu województwa oraz samej instytucji.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!
Polecany artykuł: