Czujniki Airly, co to takiego?
Czujniki jakości powietrza odczytują w czasie rzeczywistym parametry: PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność, a niektóre również NO₂, O₃, SO₂ i CO w miejscu, w którym są zainstalowane. Dzięki nieustannej współpracy z samorządami i firmami z sektora prywatnego firmy monitorujące na każdej mapie regionu imieszczają coraz więcej urządzeń.Coraz częściej można zauważyć dwa charakterystyczne symbole, kółka i kwadraty, które oznaczają kolejno sensory Airly i stacje pomiarowe z innych, sprawdzonych, zewnętrznych źródeł.Jak często odświeżamy dane?
W czasie rzeczywistym
Dane z czujników pokazywane są w czasie rzeczywistym. A to oznacza, że przyrządy wysyłają dane co pięć minut. Z taką częstotliwością parametry widoczne na platformie map.airly.org oraz w aplikacjach mobilnych są aktualizowane.
Prognoza zanieczyszczenia powietrza
Prognoza jakości powietrza - przygotowywana jest z użyciem nowoczesnych metod obliczeniowych bazujących na algorytmach uczenia maszynowego (Machine Learning). Owa prognoza generowana jest indywidualnie dla każdego punktu (stacji) pomiarowej Airly, z użyciem najnowszych procedur opartych o sztuczne sieci neuronowe. Przewidywanie zanieczyszczenia obejmuje kolejne 24 godziny z jednogodzinną rozdzielczością i podawane jest w postaci międzynarodowego indeksu CAQI
Normy w Polsce i UE
W przypadku pyłów jak i niżej opisanych gazów, źródeł jest kilka. Żadne z nich nie jest złe, a w Airly dla najlepszego odzwierciedlenia rzeczywistości łączymy je i tworzymy własną skalę, którą przedstawiliśmy niżej w podpunkcie “Normy, z których korzystamy w Airly”.
W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:
- poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy),
- poziom informowania 100 µg/m3 (dobowy),
- poziom alarmowy 150 µg/m3 (dobowy).
Z kolei Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 i PM2,5 ustaliła jedynie poziom dopuszczalny, odpowiednio dla PM10 – 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni - roczny), a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3 (średni - roczny).
Normy odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych ustalone przez Światową Organizację Zdrowia to 15 μg/m3 dla PM2.5 oraz 45 μg/m3 dla PM10.
Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Jakość powietrza w całym kraju pod adresem: https://map.airly.eu/pl/