Pociągi

i

Autor: Pixabay Wiele miejsc w Polsce jest wykluczonych z transportu kolejowego

W tych powiatach jest najgorszy dostęp do kolei. Zobacz, czy twoja miejscowość jest na liście!

2023-03-06 9:11

Dostęp do kolei jest możliwy dzięki infrastrukturze oraz odpowiedniemu jej wykorzystaniu. Pozwala to przygotować standardową ofertę przewozową. Nie wszędzie w Polsce dostęp do kolei jest taki sam. Są regiony, gdzie masa ludzi jest wykluczona lub ma ograniczony dostęp do transportu szynowego. Sprawdziliśmy, gdzie dostęp do kolei jest najgorszy.

Pierwszy raz od dawna Prezes Urzędu Transportu Kolejowego ocenił dostępność kolei na poziomie wszystkich 380 powiatów w Polsce. Analiza danych wykazała, gdzie dostęp jest normą lub jest łatwy, a gdzie jest to problem (ewentualnie istnieje brak dostępu do kolei). Przeważnie podobne badania prowadzono na informacjach z poziomu województwa. Tym razem jednak dane pozwoliły zejść na niższy, bardziej szczegółowy poziom funkcjonowania pasażerów (powiaty).

W Polsce jest wydzielonych 380 powiatów. Analiza wykazała, że na obszarze 43 z nich pociągi w ogóle się nie zatrzymywały. Z czego wynikał brak przystanków? Przede wszystkim problemem jest brak infrastruktury oraz oferty przewozowej dla potencjalnych pasażerów. Jednym z ważniejszych punktów analizy było określenie dokładnej liczby czynnych i nieczynnych dworców kolejowych. Pozwoli to w przyszłości określić liczbę ewentualnych połączeń, które zostaną wznowione lub zmodernizowane.

Największa wymiana pasażerska w Polsce odbywa się w powiecie sopockim. Tam w 2021 roku na 1 mieszkańca przypadło 233 pasażerów. Najgorzej z dostępem do usług kolejowych jest m.in. w Jastrzębiu-Zdroju i Piekarach Śląskich. W województwie podlaskim najgorszy dostęp do kolei ma Łomża. Najlepiej skomunikowane są województwa zachodnie: pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Nie najlepiej i kiepsko przedstawia się sytuacja w Polsce Centralnej, Południowej i Wschodniej.