Grzyby

W tym lesie w województwie kujawsko-pomorskim jest tona grzybów. Co roku kosze pękają w szwach! [GALERIA]

2024-11-04 18:25

Województwo kujawsko-pomorskie ma szczęście do bujnych lasów. Z tym wiąże się inna piękna rzecz - te lasy są co roku pełne w grzybów. W regionie jest wiele lasów, jednak w jednym z nich zawsze znajdziecie masę grzybów. Pełne kosze tam nie są niczym wyjątkowym! Zrobiliśmy mały przegląd i sprawdziliśmy, w jakim lesie zbiory są przeważnie udane! Zerknijcie do galerii zdjęć.

Lasy w okolicach Brodnicy są pełne grzybów

Lasy w okolicach Brodnicy, zwłaszcza te na terenie Pojezierza Brodnickiego i Brodnickiego Parku Krajobrazowego, są doskonałym miejscem do grzybobrania. Region ten od lat cieszy się popularnością wśród grzybiarzy z powodu różnorodności gatunków grzybów oraz sprzyjających warunków przyrodniczych.

Takie cuda można znaleźć w brodnickich lasach

Idealne warunki dla rozwoju grzybów

Lasy w okolicach Brodnicy są zróżnicowane pod względem typów drzewostanu – dominują bory sosnowe, ale znajdziemy też lasy mieszane oraz części liściaste. Taka różnorodność sprzyja występowaniu szerokiej gamy gatunków grzybów. Okoliczne jeziora oraz wilgotny mikroklimat stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybni, szczególnie po opadach deszczu, które są kluczowe dla dobrych zbiorów.

Kiedy najlepiej wybrać się na grzyby?

Najlepszy czas na zbieranie grzybów w lasach wokół Brodnicy to zazwyczaj późne lato i jesień, od sierpnia do października. W zależności od warunków pogodowych, zwłaszcza opadów deszczu, sezon może zaczynać się wcześniej lub trwać dłużej. W tych miesiącach temperatury są sprzyjające, a wilgotność ziemi i runa wystarczająca do intensywnego wzrostu grzybów.

Polecamy wyprawę w lasy w okolicach Brodnicy!

Grzyby-zombie, psychodeliki i... maślaki. Dlaczego świat grzybów jest tak fascynujący? Marta Wrzosek
Mykologia to dział nauki zajmujący się grzybami. A jest co badać, bo grzyby znajdziemy nie tylko w lesie i na talerzu: pleśnie mogą stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie, psylocybina bywa wykorzystywana do leczenia traum a kordycepsy (czyli grzyby-zombie) wdarły się do popkulturze dzięki "The Last of Us". W tym odcinku pytamy więc gdzie najlepiej wybrać się na grzybobranie? Czy dzięki grzybom halucynogennym ludzie nauczyli się komunikować? Czy grzyby znane z "The Last of Us" mogą zaatakować człowieka? O tym rozmawiamy z profesor Martą Wrzosek z Ogrodu Botanicznego UW, rzeczniczką Polskiego Stowarzyszenia Mykologicznego.
Nie ma głupich pytań