Kujawsko-pomorskim programem badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej objęci zostaną palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.
– Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki.
Cztery placówki
Realizatorami programu są cztery wybrane w drodze konkursu placówki medyczne zlokalizowane na terenie województwa. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę:
- Przychodnia Lekarska Rodzina w Koronowie w powiecie bydgoskim,
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SP ZOZ w Grudziądzu,
- „EPOKA” NZOZ w Żninie,
- Powiatowe Centrum Zdrowia – Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku
Badania są organizowane indywidualnie przez poszczególne placówki. Samorząd województwa przeznaczył na ich realizację blisko 70 tysięcy złotych.
Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizacja będzie kontynuowana w tym roku, znajdują się także szczepienia przeciwko pneumokokom, badania kolonoskopowe i profilaktyka upadków dla seniorów.