Chodnik zostanie wybudowany dla bezpieczeństwa pieszych. Choć na samą przeprawę tymczasową będą mieć zakaz wstępu, to muszą dostać się na działki czy do parku, a w sezonie na letnie baseny. Ulica Przybyszewskiego jest wąska, dość kręta i zależy w którą stronę się jedzie - albo pnie się w górę, albo jest zjazd.
Prawdopodobnie nie uniknie się korków i trudności z samym wjazdem i wyjazdem z Przybyszewskiego w ulicę Bydgoską. Dodatkowo skrzyżowanie przecinają tory tramwajowe. Pojawi się tu sygnalizacja z pierwszeństwem dla tramwaju. Musi tędy jeździć, bo to praktycznie jedyna komunikacja miejska w tej okolicy. Co z organizacją ruchu? Do centrum będzie kierowany na ulicę Reja i potem Broniewskiego, która stanowi ciąg drogi krajowej nr 80. Jednokierunkowa, brukowana i wąska przez parkujące samochody Bydgoska raczej się do tego nie nadaje.
Wzdłuż ulicy Przybyszewskiego zostanie też trochę wyciętych drzew. Chodzi o klony jesionolistne, gatunek inwazyjny oraz topole zarażone jemiołą. Udało się za to uchronić przed wycinką kasztanowce w pobliżu schroniska dla zwierząt.
W związku z inwestycją mostową, drzewa - również klony jesionolistne - znikną z Kępy Bazarowej, kiedy będzie przebudowa mostu Piłsudskiego. Chodzi o 15 hektarów terenu. Ale to podlega jeszcze szczegółowej inwentaryzacji.
W tym tygodniu w ręce drugiego wykonawcy trafi teren dojazdowy na lewym brzegu Wisły, na wysokości ulicy Zagrodowej. Po obu stronach powstaną przyczółki mostowe. Przeprawa tymczasowa powinna stanać do czerwca. Na nią zostaną kierowane samochody osobowe na czas przebudowy głównej jezdni mostu Piłsudskiego. Co często jest podkreślane, tymczasowy ma być przejazdem pomocniczym, główny objazd to most gen.Elżbiety Zawackiej.