Forsowanie Wisły przez wojska NATO

i

Autor: NATO/Facebook

Region

Ważne miejsce w Europie. Kujawsko-pomorskie na mapie NATO

2024-03-18 8:20

Dokładnie 25 lat temu,12 marca 1999 roku Polska oficjalnie wstąpiła do NATO. Z tej okazji przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięły lokalne władze na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim, wojewodą Michał Sztyblem, żołnierzami Wojska Polskiego oraz siłami struktur NATO.

Ważne miejsca w regionie

Rangę ówczesnego rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślił czeski generał Petr Svoboda, pełniący funkcję zastępcy dowódcy i szefa Sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. Dostrzegł on ogromną rolę naszego regionu jako istotnego miejsca na mapie Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Bydgoszczy od 20 lat działa wielkie międzynarodowe centrum NATO, a do tego podtoruński poligon jest niezmiernie ważnym miejscem, gdzie odbywają się regularne ćwiczenia sił sojuszu.

 - Decyzja podjęta 25 lat temu była kluczowa z punktu widzenia podniesienia bezpieczeństwa naszych krajów oraz ich obywateli, wzmocniła sojusz oraz dała nam szersze doświadczenie wojskowe. Przynosi to szereg korzyści dla kujawsko-pomorskiego. Zaowocowało kolejnymi decyzjami o rozlokowaniu w tym województwie instytucji NATO, dzięki temu region stał się ważny dla natowskich struktur. W 2004 roku powstało Centrum Sił Połączonych w Bydgoszczy. Z czasem pojawiły się też kolejne instytucje - mówił czeski generał Petr Svoboda.

Toruń i jego rola w NATO

W Toruniu od 100 lat jest centrum polskiej artylerii. Oficerska szkoła artylerii ustanowiona jeszcze przez marszałka Józefa Piłsudskiego zawsze wyrażała dumę z dokonań i zaangażowania polskich artylerzystów potrafiących zawsze z poświęceniem bronić ojczyzny. - Teraz czekamy na utworzenie wojsk rakietowych, a powstająca baza w okolicach naszego miasta jest potwierdzeniem woli partnerskiego udziału Torunia z jednostkami wojskowymi - mówił prezydent Michał Zaleski w trakcie przemówienia.

Uroczysta gala

Wieczorem w Teatrze Horzycy odbyły się uroczysta gala i koncert symfoniczny. Marszałek Piotr Całbecki wyróżnił osoby działające na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Lista wyróżnionych. Wydarzenie zwieńczył koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy powiększonej o kwintet smyczkowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, chóry i solistów. Pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka artyści zaprezentowali miedzy innymi uwerturę Polonia Wagnera, koncert fortepianowy Gershwina, a także utwory gwiazd muzyki popularnej m.in. Whitney Huston. Dyrygent Jerzy Maksymiuk podczas gali otrzymał z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.