Baranek wielkanocny

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe, Creative Commons Baranek wielkanocny

Wielkanoc

Wielkanocny baranek na stołach. Skąd się wziął? Jaka jest historia tej tradycji? Wyjaśniamy

2025-04-08 13:59

W Wielkanoc w naszych domach pojawiają się często typowe dekoracje, takie jak żółte kurczaczki, zajączki, malowane jajka oraz lukrowane baranki. Skąd jednak wziął się symbol baranka? Co on oznacza i kiedy zaczął być obecny w Polsce? Postanowiliśmy przyjrzeć się tym pytaniom i wyjaśnić je poniżej.

Skąd wziął się baranek wielkanocny w Polsce?

Tradycja baranka wielkanocnego w Polsce ma długą historię, sięgającą czasów przedchrześcijańskich, i jest związana zarówno z wierzeniami religijnymi, jak i ludowymi zwyczajami. W chrześcijaństwie baranek symbolizuje Jezusa Chrystusa, nazywanego Barankiem Bożym, który poświęcił się jako ofiara za grzechy ludzkości.

Początkowo w Polsce baranek wielkanocny był wypiekany z ciasta drożdżowego, czasem zdobiony znakiem krzyża lub flagą. Atrybut w postaci flagi pojawił się dopiero w XVI-XVII wieku. Z biegiem czasu baranek stał się bardziej ozdobnym elementem dekoracji wielkanocnych, często wykonywanym z masy cukrowej lub czekolady. Oczywiście, szybko zyskał popularność wśród dzieci.

Tradycja starsza niż Jezus

Warto również zaznaczyć, że tradycja baranka wielkanocnego mogła mieć swoje korzenie w słowiańskich zwyczajach związanych z wiosennymi obrzędami płodności i odrodzenia. Wówczas baranek symbolizował odrodzenie natury po zimie oraz płodność.

Obecnie w Polsce baranek wielkanocny jest często (nie zawsze) spożywany podczas świątecznego śniadania wielkanocnego, a jego obecność w domu ma przypominać o znaczeniu świąt Wielkiej Nocy. Tradycyjnie baranek jest ozdobą stołu, często umieszczaną w centralnym punkcie, a jego obecność ma przypominać o duchowym wymiarze świąt.

Współcześnie można znaleźć różne wersje baranków wielkanocnych – od tradycyjnych wypieków po ozdobne figurki z masy cukrowej czy czekolady. Pomimo ewolucji formy, symbolika baranka wielkanocnego jako wyrazu wiary oraz nadziei na zmartwychwstanie nadal pozostaje głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i tradycji wielkanocnej.

Baranek wielkanocny

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Baranek wielkanocny
Sonda
Będziesz malować pisanki na święta wielkanocne w 2024 roku?