Ciekawostki

Województwo kujawsko-pomorskie i najdłuższa ulica w regionie. Pokonanie jej spacerem to prawdziwa wyprawa! [GALERIA]

2024-11-27 15:21

Każde miasto w Polsce ma różne nietypowe ulice. Wiążą się z nimi niezwykłe historie, wspomnienia, dziejowe zawieruchy, architektura - czasami bardzo wartościowa itd. Zrobiliśmy przegląd i trafiliśmy na najdłuższą ulicę w województwie kujawsko-pomorskim. To ważna arteria, która ma już swoje lata. O jaką ulicę chodzi? Zobaczcie zdjęcia!

Jaka jest najdłuższa ulica w województwie kujawsko-pomorskim?

Największe, najdłuższe ulice są dobrze znane mieszkańcom, mają swoją historię, rozmaitą architekturę, są też często używane. Najczęściej dzieje tych szlaków sięgają minionych wieków, gdyż był to istotne szlaki komunikacyjne i handlowe. W przypadku wiekowych ulic, ich początek często wychodził z centralnych części starego miasta. Sprawdziliśmy, jaka jest najdłuższa ulica w województwie kujawsko-pomorskim. Okazało się, że jest to ulica Toruńska w Bydgoszczy. Szlak ten ma ponad 11 km. Jego znaczenie wiąże się z powyższymi ustaleniami. To ważna droga komunikacyjna, gdyż ta wchodzi w skład drogi krajowej nr 80. To główna trasa w kierunku m.in. Solca Kujawskiego i Torunia. Arteria łączy centralną część Bydgoszczy ze wschodnią stroną miasta i osiedlami wysuniętymi pod same granice administracyjne.

Historia ulicy Toruńskiej

Szlak ten działał już we wczesnym średniowieczu, korzystali z niego kupcy, podróżni oraz rozmaite siły zbrojne. Historycy twierdzą, że przebiegał tędy tzw. bursztynowy szlak prowadzący z północy na południe (droga pomorsko-śląska). W XIX wieku droga otoczona była niewielkimi zabudowaniami, miała charakter przedmiejski. Domy i obiekty gospodarcze skupione były w kilku osadach-miejscowościach: Małe Bartodzieje (z niemieckiego Klein Bartelsee), Zimne Wody (niemieckie Kaltwasser), Kapuściska Wielkie (niemieckie Gross Kapuscisko), Czersko Polskie (niemieckie Polnische Czersk), Czersko Niemieckie (z niemieckiego Deutsch Czersk, wieś olęderska), Łęgnowo (niemieckie Langenau, wieś olęderska lokowana w 1603 roku), Otorowo (niemieckie Otterowo, wieś olęderska lokowana w 1604 roku).

Początkowo niecała ulica należała do Bydgoszczy, jednak stopniowo miasto było poszerzane. Ulica w całości zastała wchłonięta w 1977 roku po przyłączeniu Łęgnowa II. Warto dodać, że po II wojnie światowej wzdłuż ulicy Toruńskiej powstało wiele zakładów przemysłowych, nowe osiedla mieszkaniowe oraz zajezdnia tramwajowa.

Nazwy ulicy w przeszłości:

  • 1797 – Weg von Langenow (Weg von Thorn u. Schulitz),
  • ok. 1820–1840 – Thorner Chaussee,
  • 1840–1920 – Thornerstraβe,
  • 1920–1939 – Toruńska,
  • 1939–1945 – Thornerstraβe,
  • od 1945 – Toruńska.

Źródła:

https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/najdluzsza-ulica-w-polsce#gdzie-znajduje-sie-najdluzsza-ulica-w-polsce

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Toru%C5%84ska_w_Bydgoszczy

https://fotopolska.eu/Bydgoszcz/u126342,ul_Torunska.html

Zobaczcie zdjęcia najdłuższej ulicy w województwie kujawsko-pomorskim

Inwestycje drogowe. Czy najniższa cena nadal jest gwarantem wygrania przetargu? PORACHUNKI OSOBISTE
Gość: Marcin Melon, specjalista ds. inwestycji publicznych.
Porachunki Osobiste