Wysokie standardy
Od samego początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej jasne było to, że największym wyzwaniem dla formacji terytorialnych i ochotniczych jest utrzymanie właściwych standardów szkolenia. To one bezpośrednio stanowią o poziomie potencjału operacyjnego jednostek WOT. Właśnie z tego powodu w 2018 r. utworzono Centrum Szkolenia WOT, które stało się kuźnią kadr instruktorskich naszej Formacji. Podpisanie porozumienia o współpracy między CSWOT i 129 RTI pokazuje, że przyjęliśmy właściwe priorytety w budowie formacji lekkiej piechoty, a współpraca z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois jest wyrazem zaufania oraz szansą na pozyskanie nowych doświadczeń – mówi gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Odpowiednie szkolenie
Podpisanie porozumienia została poprzedzone odpowiednim szkoleniem naprowadzania ognia lotnictwa na wskazane cele, działaniem systemów bezzałogowych statków powietrznych Warmate, strzelaniem z granatników M-72, a także elementami Sere. Działania te nie byłyby możliwe bez odpowiedniej współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, co zaowocowało a udziałem w ćwiczeniach myśliwców F-16, SU-22 i śmigłowców W-3 Sokół.
Dalszy rozwój
Podpisane porozumienie umożliwi nam rozwój i intensyfikację obecnie realizowanych szkoleń, a także utworzenie nowych kursów, które pozwolą polskim terytorialsom nabyć nową wiedzę - podsumował płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.