Kujawsko-Pomorskie. Najwyższe zagrożenie pożarowe w lasach
Z mapy zagrożenia pożarowego, jaką możemy obejrzeć na stronie Nadleśnictwa Toruń wynika ze na dzisiaj że sytuacja w naszym regionie nie jest dobra. Wilgotność ściółki leśnej wynosi obecnie 7,9-12 procent, a to bardzo mało.
- Od wielu dni w lasach mamy wysoki stopień zagrożenia pożarowego. Choć sytuacja jest o wiele lepsza, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku to musimy wziąć pod uwagę, że wakacje dopiero przed nami i zdecydowanie uważać, gdy wchodzimy do lasu - mówi mł. bryg. Aleksandra Starowicz Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Polska wysycha?
W ponad połowie obszarów leśnych niedobory wody są zjawiskiem trwałym. Zanikają torfowiska i mokradła, które należą dziś do jednych z silniej zagrożonych ekosystemów. Skutki wieloletnich problemów z poziomem wody można obserwować wszędzie, uschnięty trawnik, przebarwione liście drzew, niski poziom cieków wodnych. Suszę można nie tylko zobaczyć, a również usłyszeć, wystarczy przespacerować się po suchej ściółce.
Na mapie Polski nie brakuje terenów, gdzie panuje susza hydrologiczna. W ostatnim czasie do obszarów, które są nią objęte, dołączyły zlewnie Elbląga i Przemszy z przyrzeczem Wisły.
Jak zachować się lesie ?
By uniknąć zagrożenia pożarowego, podczas każdej wizyty w lesie należy przestrzegać kilku zasad. Lasy państwowe przestrzegają:
- nie używaj otwartego ognia pod żadną postacią,
- nie zostawiaj w lesie butelek i innego szkła, które działa jak soczewka
- gdy zauważysz najmniejszy nawet ogień, alarmuj dzwoniąc pod nr 998 lub 112