Piękny region

Z tych pagórków rozciąga się piękny widok na okolicę. Kujawsko-pomorskie to nie tylko nizina [GALERIA]

2025-05-21 15:57

Wzgórze Wilhelma i Czarna Góra to dwa wyjątkowe punkty na mapie województwa kujawsko-pomorskiego, które zachwycają malowniczymi widokami i naturalnym urokiem. Choć nie imponują wysokością, oferują niezapomniane panoramy, ciekawe szlaki i ciszę, jakiej próżno szukać w bardziej znanych miejscach. To idealne cele na piesze wędrówki i rowerowe wycieczki, szczególnie dla tych, którzy cenią spokój i kontakt z naturą.

Wzgórze Wilhelma i Czarna Góra. Malownicze perły kujawsko-pomorskiego krajobrazu

W sercu województwa kujawsko-pomorskiego kryją się dwa wyjątkowe pagórki - Wzgórze Wilhelma i Czarna Góra - które nie tylko zachwycają przyrodą, ale także stanowią doskonałe miejsca do aktywnego wypoczynku. Te dwa wzniesienia, choć niewysokie, oferują wspaniałe panoramy, cenne walory przyrodnicze i są coraz chętniej odwiedzane przez turystów z całego regionu.

Wzgórze Wilhelma to naturalny punkt widokowy

Wzgórze Wilhelma (171,06 m n.p.m.), położone między wsiami Adamkowo a Bralewnica, to drugie najwyższe wzniesienie w województwie i najwyższy punkt powiatu tucholskiego. Leży w granicach Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Zamrzenica. To miejsce o wyjątkowym klimacie - stanowi morenę czołową z okresu ostatniego zlodowacenia, a jego obecne ukształtowanie fascynuje nie tylko geologów, ale i miłośników przyrody.

Na szczycie wzgórza znajduje się punkt widokowy, z którego roztaczają się rozległe widoki na pagórkowaty krajobraz Krajny - szczególnie malownicze o wschodzie lub zachodzie słońca.

Czarna Góra. Dach województwa i szczyt pełen tajemnic

Z kolei Czarna Góra (188,8 m n.p.m.) jest najwyższym punktem województwa kujawsko-pomorskiego, a zarazem najniższym szczytem w tzw. Koronie Polski – zestawieniu najwyższych wzniesień wszystkich 16 województw. Znajduje się w powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński, pośród lasów w paśmie Gór Obkaskich. Choć trudno ją dostrzec z daleka, ukryta wśród drzew, wynagradza odwiedziny atmosferą spokoju i tajemniczości.

Na szczycie znajduje się kamień geodezyjny oraz informacyjne tablice, które opowiadają nie tylko o geograficznych walorach miejsca, ale także o lokalnej legendzie związanej z powstaniem wzniesienia. To właśnie nutka ludowej baśniowości nadaje Czarnej Górze dodatkowego uroku.

Miejsca idealne dla miłośników natury i aktywności

Zarówno Wzgórze Wilhelma, jak i Czarna Góra, są świetnym celem na weekendowy wypad. Oba wzniesienia przyciągają miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, fotografów przyrody, a także tych, którzy po prostu chcą odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękny krajobraz. Obecność punktów widokowych, szlaków oraz elementów edukacyjnych sprawia, że to również doskonałe miejsca na rodzinne wyprawy.