Rusza program "Zanocuj w lesie". Do tej pory był to pilotaż na wybranych obszarach, teraz to stała oferta. Lasy Państwowe jak najbardziej zachęcają do takich wycieczek i i korzystania z uroków przyrody, ale apelują o przestrzeganie zasad.
Na początek warto zapoznać się z mapą, na której wyznaczono miejsca do nocowania. Sprawdzić też lokalne ostrzeżenia o zagrożeniu pożarowym, planowanych pracach leśnych, czasowym zakazie wstępu, itp. Jeżeli jedziemy sami albo nasza grupa nie jest zbyt liczna, możemy "bezkarnie" spędzić w lesie jedną czy dwie noce. Jeżeli wybieramy się na dłużej albo grupa liczy powyżej dziewięciu osób - informujemy dane nadleśnictwo.
Najlepiej to zrobić mailowo, minimum dwa dni robocze przed wyprawą - mówi Honorata Galczewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Ale warto też przy okazji każdej wycieczki z nocowaniem, tak na wszelki wypadek. W pierwszych tygodniach programu można spodziewać się patroli sprawdzających, czy wszystko w porządku z lasem i... z nami.
O czym trzeba jeszcze pamiętać?
Oczywiście nie używamy otwartego ognia, dopuszczone jest korzystanie z turystycznych kuchenek gazowych (więcej o tej możliwości TU). Wszystkie śmieci i ślady naszej obecności zabieramy ze sobą. Najlepiej mieć hamak, płachtę biwakową, a w przypadku namiotu zwrócić uwagę, gdzie go rozbijamy, by jak najmniej uszkodzić ściółkę. Nie przeszkadzamy zwierzętom, nie płoszymy, nie hałasujemy, niczego nie niszczymy - ale to chyba oczywiste.
Trzeba się liczyć z tym, że akcja "Zanocuj w lesie" nie wiąże się z przygotowaniem tych miejsc do biwakowania. Te są oznaczone inaczej. Natomiast tu nie ma żadnej infrastruktury typu wiaty, ławki, miejsca do grillowania, itp. Za to jest to świetna opcja na rodzinne czy samotne aktywne spędzenie czasu w zielonej ciszy. Regulamin i więcej informacji na stronie RDLP w Toruniu.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!