Zapotrzebowanie na inwestycje w kujawsko-pomorskim
Na wspomnianym spotkaniu marszałka z parlamentarzystami pokazano listę 26 potrzeb inwestycyjnych, które wpłyną na rozwój regionu. Znalazły się na niej m.in. kilometry nowych tras ekspresówek, nowe mosty, oparty o napęd wodorowy transport publiczny, przebiegająca przez centra głównych miast kolej dużych prędkości, znaczące w krajowej sieci transportowej terminale modalne na Wiśle, a nawet budowa elektrowni atomowej. Inwestycje będą możliwe tylko dzięki wsparciu rządu.
- Mamy nowe rozdanie, nowych posłów i naszych ministrów w rządzie. Mam nadzieję, że będą wpierać nasze projekty – mówił marszałek Piotr Całbecki.
Jedną z ważniejszych inwestycji będzie elektrownia atomowa we Włocławku. Chodzi dokładnie o moc 300 MW (standardowa atomówka ma moc 2000 MW i więcej) wykorzystującą bezpieczną i opłacalną technologię małych reaktorów modułowych (SMR).
Taka elektrownia jest w stanie z powodzeniem zaspokoić potrzeby energetyczne 150-tysięcznego miasta. Zaletą są także niewielkie rozmiary tego rodzaju instalacji – to mniej więcej 10 procent terenu, którego potrzebuje duża elektrownia.
Blok energetyczny jednostki we Włocławku zajmie teren wielkości boiska piłkarskiego!
Czystą technologią jest też wodór w transporcie publicznym. Władze planują zakupy napędzanych w ten sposób autobusów oraz pociągów.