Jarmark bożonarodzeniowy 2024 w Toruniu
O atrakcjach tegorocznej odsłony jarmarku opowiedziała nam Katarzyna Wojnowska z Biura Toruńskiego Centrum Miasta.
- W tym roku jarmark potrwa od 23 listopada do 22 grudnia. Spodziewamy się wyjątkowej liczby wystawców, będzie ich ponad 70 - będą to wystawcy z całej Polski, nie zabraknie też wystawców lokalnych. W tym roku jarmark poszerzy się o teren, który będzie zajmować, zostanie ustawiony na wszystkich czterech pierzejach Rynku Staromiejskiego. Jak co roku nie zabraknie atrakcji. 23 listopada na rozpoczęcie jarmarku odbędzie się koncerty Gosi Andrzejewicz. 6 i 7 grudnia na rynku odbywać się będzie akademia snowboardu dla dzieci, będzie to dodatkowa atrakcja w związku z Mikołajkami. Kolejną atrakcją będzie fotobudka w świątecznym klimacie. Pojawią się także trzy wielkie bombki w rozmiarze XXL, które udekorowane będą motywami lokalnego folkloru. Z dziećmi spotykać się będzie Święty Mikołaj, z którym zrobimy sobie zdjęcia. Jak co roku dzieci po Rynku Staromiejskim wozić będzie świąteczna ciuchcia.
Harmonogram wydarzeń na jarmarku bożonarodzeniowym TUTAJ.
Podstawowe atrakcje dla gości jarmarku
- Stragany z rękodziełem i prezentami. Na stoiskach można znaleźć tradycyjne ozdoby świąteczne, wyroby rękodzielnicze, biżuterię, świece, ceramikę oraz różnorodne świąteczne upominki.
- Specjały kulinarne. Na jarmarku dostępne są lokalne smakołyki, w tym toruńskie pierniki, ale także grzane wino, gorąca czekolada, regionalne potrawy oraz rozmaite słodkości.
- Świąteczna dekoracja i iluminacje. Rynek Starego Miasta i jego okolice są pięknie przystrojone, pełne światełek i ozdób, co sprawia, że spacer wśród stoisk jest niezwykle magiczny. W centralnej części często stoi okazała choinka, która przyciąga wzrok swoim blaskiem.
- Atrakcje dla dzieci. Dzieci mogą liczyć na spotkania ze Świętym Mikołajem, a także na różnorodne warsztaty, takie jak dekorowanie pierników i tworzenie ozdób świątecznych.
- Koncerty i występy artystyczne. W czasie jarmarku organizowane są koncerty kolęd oraz występy lokalnych artystów, co dodaje jeszcze więcej świątecznej atmosfery.
Dawne tradycje Torunia łączą się z ideą jarmarku bożonarodzeniowego
Ciekawostką jest to, że jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu nawiązuje do dawnych tradycji handlowych miasta, które było jednym z ważniejszych ośrodków handlu w średniowiecznej Polsce i członkiem Hanzy. Dzięki temu na jarmarku można spotkać wystawców nie tylko z regionu, ale i z innych krajów, co tworzy wyjątkową, międzynarodową atmosferę.