Nowoczesne placówki medyczne

i

Autor: Urząd Marszałkowski

Ochrona Zdrowia

Zdrowie publiczne priorytetem województwa. Powstaje program modernizacji lecznic

2024-02-22 7:52

Ważnym priorytetem zarządu województwa pozostają placówki publicznego lecznictwa, w tym przede wszystkim szpitale. Marszałek Piotr Całbecki konsekwentnie podkreśla, że musimy kontynuować nasz wielki wojewódzki program modernizacji lecznic.

Najbliższe plany przewidują między innymi budowę ośrodka diagnostyki narządowej w bydgoskim Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, dokończenie inwestycji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu oraz rozbudowę oraz modernizację kompleksu regionalnego Centrum Onkologii.

W medycynie nie ma zakończonych projektów. Szpitale, zwłaszcza te najważniejsze w regionie, muszą być stale modernizowane, co oznacza zakupy sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji, a także rozbudowę szpitalnych kompleksów. Musimy też pamiętać o segmencie ambulatoryjnym. W związku z rozwojem technologii medycznych z jednej i zmianami w modelach prowadzenia terapii z drugiej strony także ta część lecznictwa wymaga inwestycji  – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Po pierwsze onkologia

Z rozbudową i pilną modernizacją czeka marszałkowskie Centrum Onkologii, od lat, podobnie jak Szpital Dziecięcy, jedną z najlepszych lecznic w kraju. Powstaną m.in. nowe przestrzenie dla ambulatorium chemioterapii i pracowni cytostatycznej oraz onkologicznego oddziału klinicznego, w planach też rozbudowa bloku operacyjnego oraz przebudowa zakładu patomorfologii i centralnej sterylizatorni. Projekt wykonawczy w opracowaniu.

Szpital Dziecięcy

Przygotowania do budowy ośrodka diagnostyki narządowej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego są już zapięte na ostatni guzik, całość dokumentacji projektowej jest gotowa. Inwestycja obejmuje powstanie w kompleksie szpitalnym trzykondygnacyjnego nowego budynku, w którym zostaną ulokowane wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do wielonarządowej diagnostyki obrazowej dwie pracownie rezonansowe i pracownia endoskopowa oraz przeniesiona z istniejącego budynku pracowania USG.

Źródłem finansowania będą kredyt preferencyjny z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i nasz program regionalny nowej perspektywy Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Rozpoczęcie robót budowlanych najprawdopodobniej w 3-4 kwartale tego roku.

 Medyczne miasteczko

Budowa nowego głównego budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego będzie drugim etapem i dokończeniem budowy nowego miasteczka medycznego na toruńskich Bielanach, sztandarowej inwestycji medycznej ostatnich lat. W projektowanym obiekcie, nowoczesnym i spełniającym europejskie standardy funkcjonalności dla tego typu miejsc, zostaną ulokowane miejsce m.in. oddział kliniczny położnictwa i ginekologii (z dedykowaną izbą przyjęć, blokiem porodowym i blokiem operacyjnym) oraz oddział noworodkowy i bank mleka; klinika kardiochirurgii z blokiem operacyjnym i oddziałem łóżkowym oraz oddziałem ECMO (pozaustrojowego utlenowania krwi); oddział teleradioterapii; zakład diagnostyki laboratoryjnej; ośrodek badawczo-wdrożeniowy; kuchnia szpitalna i restauracja.