Historia wojennej aeronautyki to także balony i sterowce. Były wykorzystywane podczas pierwszej wojny światowej, a balonów zaporowych używano do obrony przeciwlotniczej jeszcze podczas bitwy o Anglię w 1940 roku. Formacje tego typu odegrały rolę podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920. Niewiele osób wie, że w Toruniu stacjonował w międzywojniu batalion balonowy i funkcjonowała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych. Żołnierzom, którzy zginęli podczas wojny polsko-bolszewickiej ich towarzysze poświęcili monument. Pomnik autorstwa rzeźbiarza Michała Kamieńskiego odsłonięto 8 maja 1937 roku. Zniszczyli go Niemcy w 1939 roku.
Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Torunia w 2018 r. powołano do życia komitet odbudowy tego pomnika. Na szczęście zachowała się dokumentacja i można było odtworzyć wiernie jego kształt. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego i pomysłodawcą odbudowy jest Andrzej Szmak. Autorem kopii jest toruński artysta Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Odsłonięcie obelisku nastąpi dzisiaj (14.08) o godzinie 18.00 w miejscu swej oryginalnej lokalizacji, czyli w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, na placu przy schodach prowadzących nad Martówkę.
Towarzystwo Miłośników Torunia zaprasza od 15.00 do 17.30 na piknik historyczny na terenach zielonych nad Martówką. Będą prezentacje historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, pokazy grup rekonstrukcyjnych, konkursy z nagrodami i żołnierska grochówka. Gratką dla miłośników militariów będzie replika czołgu Renault FT 17, używanego przez polskie wojsko w czasie wojny 1920.