Zrujnowana kamienica może odzyskać blask. W Toruniu powstaje Archiwum Natalii LL

i

Autor: Fundacja ZW

Zrujnowana kamienica może odzyskać blask. W Toruniu powstaje Archiwum Natalii LL

2022-12-11 17:50

Przez całe życie była związana z Wrocławiem, ale to w Grodzie Kopernika zdobyła pierwsze laury jako artystka-fotografka i to u nas może powstać niezależna instytucja kultury dokumentująca jej sztukę. Zmarła w sierpniu Natalia Lach-Lachowicz przekazała swoje zbiory toruńskim działaczom kultury, którzy pracują nad stworzeniem Archiwum Natalii LL.

Zupełnie nowa, niezależna instytucja kultury powstaje w Toruniu - to Archiwum Natalii LL - zmarłej w sierpniu awangardowej artystki-fotografki.

Nad formą Archiwum Natalii LL zaczęliśmy pracować kilka lat temu wspólnie z Natalią, której też bardzo zależało, by jej myśl o sztuce przetrwała. Bardzo nam zależy by była to instytucja poświęcona nie tylko twórczości Natalii LL, ale skupiająca się wokół jej myśli: przede wszystkim wolności w sztuce – mówił nam Dawid Lewandowski z Fundacji ZW.

Zupełnie nowa, niezależna instytucja kultury powstaje w Toruniu - to Archiwum Natalii LL - zmarłej w sierpniu awangardowej artystki-fotografki. Mówi Dawid Lewandowski z fundacji ZW:

i

Autor: Fundacja ZW

Pod koniec życia Natalia Lach-Lachowicz przekazała fundacji zbiory swojej twórczości, a także bogatą bibliotekę i archiwum. Mają one znaleźć się w jednej z kamienic toruńskiego starego miasta, obecnie bardzo zniszczonej:

Chcemy organizować wystawy, pokazy, zapraszać przede wszystkim młodych, odważnych twórców i twórczynie i działać jak najszerzej. Udało nam się znaleźć idealny budynek na ten cel, który ma niemal 1000 m². Znajduje się on w przestrzeni toruńskiej starówki. Mamy podpisane wszystkie umowy przedwstępne i tak naprawdę zostało nam zgromadzenie funduszy na ten zakup - dodaje Lewandowski.

Na zakup kamienicy na starówce spadkobiercy artystki wciąż zbierają fundusze. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę:

Organizowaliśmy aukcje na które swoje prace przekazali nam uznani twórcy i twórczynie, jak Izabela Gustowska, Paweł Kowalewski, Katarzyna Kozyra, czy Paweł Radziszewski. Dzięki temu udało nam się zebrać dużą część pieniędzy. Organizujemy również zrzutkę gdzie każdy może dołożyć nawet 10, czy 5 złotych - tłumaczy Dawid Lewandowski.

Crowdfunding daje nadzieję na sprawne zebranie środków na uruchomienie niezależnej instytucji kultury:

Rozwiązanie powinno nastąpić pod koniec stycznia. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli przeciągać terminów – mówił nam prezes fundacji ZW Mateusz Kozieradzki.

Prezes fundacji, która dysponuje spuścizną po Natalii LL zapewnia, że nowa galeria ma być miejscem, gdzie niezależni młodzi artyści mają czuć się zupełnie wolni:

Natalia była przede wszystkim pionierką konceptualizmu i sztuki feministycznej na gruncie polskim. Wielokrotnie przełamywała tematy tabu, ale też podejmowała taką tematykę, o której trudno rozmawiać, jak na przykład śmierć. W swojej sztuce zawsze propagowała tematykę wolności i była bardzo otwarta na młodych ludzi. Zależało jej, żeby sztuka się stale rozwijała. Wiedziała, że po niej tę pałeczkę przejmą inni twórcy i twórczynie.