Fort VII

i

Autor: Wikipedia Zwiedzanie Fortu VII z Muzeum Twierdzy Toruń

Zwiedzanie Fortu VII z Muzeum Twierdzy Toruń. Zapowiada się super przygoda!

2023-01-18 10:53

Fort VII Twierdzy Toruń im. Tadeusza Kościuszki (oryginalna nazwa: Friedrich der Grosse) jest głównym fortem artyleryjskim w całym pierścieniu umocnień toruńskich. Razem z Muzeum Twierdzy Toruń będzie można zwiedzić obiekt z profesjonalnym przewodnikiem, który zna się na militariach. Nie przegap!

Fort VII w Toruniu

Fort VII był budowany w latach 1879-1883, jako element umocnień Twierdzy Toruń (Festung Thorn). Miasto miało duże znaczenie obronne dla wschodniej granicy Niemiec, które ówcześnie graniczyły z Rosją (granica przebiegała po rzece Drwęca). Toruń musiał zatem być fortecą, która przyjmie na siebie cios Rosjan i wytrzyma do nadejścia wsparcia. Na szczęście I wojna światowa miała znacznie gorszy przebieg dla Rosjan, którzy szybko dostali łupnia od cesarskiej armii niemieckiej. Dzięki temu forty toruńskie przetrwały.

W czasie II wojny światowej fort również nie został zniszczony. Szybkie zwycięstwo III Rzeszy w 1939 roku i zajęcie Pomorza zniweczyły wszelkie plany obronne. Strona polska nie zamierzała bronić tego regionu. Niestety w czasie okupacji Niemcy wykorzystywali forty jako więzienia dla prześladowanych Polaków, dokonywano tam też licznych mordów. Fort VII był świadkiem licznych rozstrzeliwań polskiej inteligencji i lokalnych mieszkańców.

Poniżej zdjęcie z początków okupacji. Na zdjęciu członkowie niemieckiego Selbstschutz (samoobrona), którzy byli uzbrojeni i pilnowali osadzonych Polaków. Członkowie Selbstschutz dopuścili się wielu zbrodni na ludności polskiej. Co gorsza, członkami tej formacji, byli lokalni Niemcy, którzy przed 1 września 1939 roku mieszkali w państwie polskim. 

Fort VII 1939 r.

i

Autor: Kriegsverbrechen in Polen 1939-1945 blog Członkowie Selbstschutz przed wejściem do fortu VII (1939)

Zwiedzanie fortu VII z Muzeum Twierdzy Toruń

29 stycznia 2023 roku Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza na spacer po toruńskim forcie VII. Zwiedzanie będzie możliwe dzięki uprzejmości właściciela obiektu. Będzie można wejść do wnętrza fortu, zobaczyć co dobrego zmieniło się w obiekcie, który był oczyszczany z bałaganu pozostawionego po latach PRL. Do tej pory udało się usunąć ok. 90% poprzemysłowej zabudowy, która jedynie szpeciła fort (fosę i dziedziniec).

Zwiedzający usłyszą także o tragicznych wydarzeniach, jakie rozgrywały się w forcie i jego przyległościach w latach okupacji hitlerowskiej.

Spotkanie chętnych na zwiedzanie przed bramą fortu VII o 10.00 (29 stycznia).

Adres: ulica Polna 1.

Dojazd autobusem linii 15 (wysiadka na przystanku „Bluszczowa”).

Całe zwiedzanie obiektu potrwa od 3 do 4 godzin. Należy zabrać ciepłe ubranie, porządne buty, latarki oraz termosy z czymś ciepłym.