Rycerstwo

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Osobliwości Pomorza i Kujaw

Bractwa rycerskie na Kujawach i Pomorzu. Nowe miejscowości na rycerskiej mapie Polski

2023-10-05 9:04

O tym, ze rycerska tradycja wciąż żyje w naszym regionie wiadomo od lat, kiedy to nieżyjący już Kasztelan Golubski Zygmunt Kwiatkowski przywrócił stanowi rycerskiemu zamek, będący od wieków symbolem miasta.

Ożywić historię

Po Golubiu-Dobrzyniu wiele miast w Polsce zapragnęło mieć swoich rycerzy wskrzeszając tradycje historyczne lub tworząc je od podstaw, jak leżący o dwa strzały z łuku od Torunia Aleksandrów Kujawski, który piknikiem rycerskim w roku ubiegłym dołączył do średniowiecznych tradycji rycerskich.

Nie tylko walka

Poprzez stroje, broń, pancerze oraz wszelkiego rodzaju inne elementy ubioru i wyposażenia obejmującego właściwie każdą dziedzinę życia stwarzają żywe skanseny. Współcześni rycerze organizują turnieje oraz konwenty, a także inscenizują wydarzenia historyczne (np. bitwa pod Grunwaldem, oblężenie Malborka). Niektóre bractwa prowadzą również działalność dydaktyczną np. w szkołach. Wiele spośród prezentowanych przez nich rekwizytów wykonują samodzielnie. Są wśród nich artyści; rzeźbiarze, malarze, muzycy, kowale, płatnerze, zielarze.

Razem z nami

Będziemy się starali na bieżąco przybliżać Państwu informacje na temat wydarzeń związanych z różnego autoramentu pikników rycerskich. Będziemy zdawać relacje ze zmagań grup rekonstrukcyjnych regionu. Opowiemy o dawnych kulinariach, muzyce, modzie etc… Dzięki współczesnej technice będziemy razem mogli zobaczyć i uczestniczyć w turniejach, koncertach, wybijaniu monet, wystawach wyposażenia, zajęciach z fechtunku, łucznictwa i kowalstwa. Liczymy również na obecność kupców.

Pasja przede wszystkim

Każdy rycerski piknik to wspaniała impreza. Rycerze i wystawcy chętnie wyjaśniają wszystko i w bardzo interesujący sposób opowiadają. Podziwiam pasję, która jak się okazuje, nie jest tania, a mimo wszystko zapału i chęci im nie brakuje – mówi pan Andrzej.

Historia est magistra vitae

To wspaniała lekcja historii. Jeśli ktoś jest zagrożony z tego przedmiotu, może nadrobić zaległości lub też powalczyć o szóstkę - mówił podczas otwarcia Błazen Jajosz.

Punktem kulminacyjnym prawie każdego pikniku rycerskiego jest ceremonia pasowania na Rycerzy, zgodna z prawem i średniowiecznym obyczajem. Obecnie prowadzi ją Hetman Polny Kapituły Rycerstwa Polskiego Arkadiusz Dzikowski h. Brandt.

Zapraszamy do galerii