By lepiej poznać historię fortów
Całość przedsięwzięcia zamknęła się w kwocie 192.010 zł z czego 100% środków udało się pozyskać z grantu w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez PFRON. Nowo wprowadzane audioprzewodniki są kolejnym narzędziem, pomagającym lepiej poznać toruńskie forty i przybliżyć tę tematykę możliwie jak najszerszemu gronu odbiorców.
Nowoczesność w muzeum
Audioprzewodniki na stałe wpisały się w nowoczesne europejskie i polskie muzealnictwo i obecnie są bardzo oczekiwanym dodatkiem do prezentowanych ekspozycji. Muzeum Twierdzy Toruń, chcąc sprostać wymogom nowoczesności, wprowadziło je również do swojej oferty. Koszary Bramy Chełmińskiej, zaadaptowane trzy lata temu do działalności wystawienniczej, zostały dostosowane do zwiedzania także z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami.
Z myślą o zwiedzających
Jak zapewniają pracownicy muzeum, zwiedzający Twierdzę Toruń będą mogli skorzystać z sześciu ścieżek zwiedzania: podstawowej, rodzinnej, dla osób niesłyszących prezentowanej w Polskim Języku Migowym, dla osób niewidzących prezentowanej poprzez audiodeskrypcję oraz angielskiej i niemieckiej. Możliwe także będzie wielokrotne powtarzanie informacji lub ich rozszerzanie w formie dostosowanej do zakresu wiedzy i zainteresowania poszczególnych osób. Oprócz samych audioprzewodników z pełnym oprogramowaniem i dodatkowym sprzętem – słuchawkami mono dla niewidomych i słabowidzących, nadajnikami dźwiękowymi dla osób niewidzących – będą dostępne także pętle indukcyjne dla niedosłyszących.
Wszystko w cenie biletu
Audioprzewodniki będą do dyspozycji gości już od jutra i będzie można z nich skorzystać w cenie biletu wstępu do Muzeum Twierdzy Toruń. Zwiedzający może w każdej chwili skorzystać z pomocy pracownika muzeum w zakresie obsługi audioprzewodnika.