Poligon

i

Autor: Wikipedia Zakaz wstępu na poligon w Toruniu

Grzyby i bezpieczeństwo

Chcesz iść tam na grzyby? Skutki mogą być fatalne. Grzybiarzom grozi śmierć

2024-10-05 17:32

W Toruniu jest zlokalizowany wielki poligon artyleryjski, na którym często odbywają się ćwiczenia oraz manewry sił NATO, oraz Wojska Polskiego. Plagą tego niebezpiecznego miejsca są grzybiarze! Zbieracze grzybów często nie wiedzą, że grożą im wysokie kary oraz utrata życia.

Nieświadomość czy ignorancja?

Można sobie zadać pytania, czy grzybiarze w Toruniu naprawdę nie wiedzą o zakazach poligonowych, czy może je ignorują? W sezonie jesiennym zbieracze grzybów nagminnie naruszają liczne zakazy i ograniczenia obowiązujące na obszarze poligonu. Skarżą się na to zarówno w jednostce wojskowej, jak i lokalna policja. Walka z procederem jest prowadzona od lat, jednak efekty są mizerne. Poligon w Toruniu przyciąga grzybiarzy, gdyż ten rozległy teren jest silnie zalesiony. Ponadto grzybni nie dewastują osoby postronne, przez co zawsze wyrasta masa grzybów. Czy kryją się za tym jakieś dodatkowe super właściwości ziemi poligonowej? Tego nie wiemy, może łączą się z tym ludowe przekonania oraz branżowy zabobon.

Kto pilnuje poligonu w Toruniu?

Poligon w Toruniu jest strzeżony przez różne służby. Najczęściej są to patrole żandarmerii lub żandarmerii wraz z policją. Nielegalni grzybiarze mogą też zostać zatrzymani przez Straż Leśną. Co mówi o tym toruńska policja?

Policjanci z komisariatu na toruńskim Podgórzu wspólnie z Żandarmerią Wojskową pełnią służbę na poligonie i terenach okalających. Mundurowi kontrolują zakaz wejścia i wjazdu na teren wojskowy oraz dbają o bezpieczeństwo grzybiarzy, a także spacerowiczów. Przypominamy, że przebywanie na poligonie stwarza zagrożenie nie tylko w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych, lecz również wtedy, gdy armia nie prowadzi tam działań. Na tym terenie można natknąć się na niewybuchy i inne niebezpieczne przedmioty, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa – poinformował aspirant Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy KMP w Toruniu.

Dodatkowo grzybiarze swoją obecnością, która natychmiast jest odnotowywana i zgłaszana wojskowym, zakłócają ćwiczenia, które często są bardzo złożone. Trzeba pamiętać, że cały areał poligonu w Toruniu jest używany przez wojsko polskie oraz sojuszników do prowadzenia manewrów.

Wojsko prowadzi liczne ćwiczenia, które polegają na strzelaniu amunicją bojową, ale także na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i ruchach jednostek (wozy pancerne, ciężarówki itp.). Ćwiczenia odbywają się we wszystkie dni tygodnia o różnych godzinach. Grzybiarze poprzez zakłócanie działań, sprowadzają zagrożenie życia nie tylko na siebie, ale też na żołnierzy. Jak informuje policja, na terenie poligonu obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. Zabronione jest zbieranie runa leśnego, grzybów, łowienia ryb, uprawiania sportu oraz poruszania się wszelkimi pojazdami.

Jakie kary dla grzybiarzy?

Żandarmeria Wojskowa po zatrzymaniu grzybiarza może (najczęściej tak się dzieje) wlepić mu mandat karny w wysokości do 500 zł. Podobnie w przypadku Straży Leśnej. Kwota mandatu może być wyższa w zależności od stopnia szkodliwości danego grzybiarza. Co twierdzi policja?

Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon muszą liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi w art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Wszyscy, którzy ignorują zakaz wstępu na poligon, muszą się liczyć z karą finansową. Mandat może wynieść nawet 500 zł. Tylko w październiku funkcjonariusze natrafili na kilkadziesiąt osób, które złamały przepisy, wjeżdżając lub wchodząc na teren wojskowy – przekazał Wojciech Chrostowski.

Podobnie wypowiada się Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Bardzo często otrzymują informacje o grzybiarzach, którzy złamali zakaz wstępu na poligon, co oczywiście wymaga interwencji. Dodajmy, że jeszcze żaden grzybiarz nie zginął na poligonie w Toruniu (na szczęście).

Istnieje wyjątek, ale nie dla grzybiarzy

Istnieją pewnie warunki, które umożliwiają przemieszczanie przez teren poligonu. Przez teren wojskowy przebiega bowiem droga publiczna będąca częścią drogi wojewódzkiej nr 250 (tzw. droga służewska) i jest dostępna do ruchu w czasie, gdy nie odbywają się ćwiczenia wojskowe. Na całym odcinku tej drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania się na jezdni i poboczu drogi. Na terenie poligonu nie ma innych dróg publicznych, szlaków turystycznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego.

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma manewrów na poligonie.

Listen on Spreaker.