Olej kuchenny

i

Autor: Fotolia Czy samochód pojedzie na oleju roślinnym?

Ciekawostka

Czy samochód może jeździć na oleju kuchennym? Każdy kierowca musi to wiedzieć

2024-07-18 11:05

Od lat kierowcy szukają tańszych zamienników klasycznych paliw, które są dostępne na stacjach benzynowych. W dobie horrendalnie wysokich cen za paliwo panuje potrzeba tańszych wariantów. Jednym z nich jest tankowanie oleju kuchennego. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć na ten temat!

Czy można tankować olej rzepakowy?

To pytanie jest zawsze aktualne. Olej rzepakowy jest olejem kuchennym, jadalnym – idealny do smażenia. Czy można na nim jeździć? Pojawia się wiele pytań – m.in. jaki jest wpływ oleju rzepakowego na kondycję silnika? Czy Diesel nie ma z nim problemów? Czy we współczesnych samochodach można używać oleju spożywczego? W gruncie rzeczy paliwem do silników wysokoprężnych może być prawie każda palna substancja. Sprawa ta ma jednak dwa oblicza – techniczny i prawny.

Czy olej kuchenny niszczy auto?

Olej kuchenny używany jako olej napędowy podlega złożonym procesom chemicznym, które mają wpływ na silnik samochodu. Na przykład tankowanie oleju rzepakowego do silnika powoduje wytwarzanie estru metylowego tego oleju. Z oleju jadalnego wytrąca się zawarta w nim 20% gliceryna, która nadaje mu właściwości zbliżone do oleju napędowego. Dzięki temu olej spożywczy można tankować do niemal wszystkich silników typu Diesel. Szczególnie przystosowane są do tego starsze auta. Gorzej radzą sobie nowoczesne samochody. Unikać należy jedynie długiego magazynowania oleju kuchennego, np. oleju rzepakowego, który może z czasem zacząć się rozkładać.

Czy tankowanie oleju roślinnego jest bezpieczne?

Olej roślinny może być użyty zamiast klasycznego oleju napędowego. Odpowiednie są jednak tylko silniki wysokoprężne i to te starsze, które dobrze znoszą dłuższą eksploatację na oleju kuchennym. Nowe samochody średnio radzą sobie z olejem roślinnym.

Czym różni się olej kuchenny od napędowego?

  • olej jadalny ma kilkanaście procent mniejszą wartość opałową (w stosunku do objętości),
  • olej jadalny ma znacznie większą gęstość i lepkość,
  • olej jadalny ma znacznie (ponad 200 stopni C) wyższą temperaturę zapłonu,
  • olej jadalny ma nieco niższą liczbę cetanową (parametr określający zdolność do samozapłonu paliwa zmieszanego z powietrzem, wtryśniętego do komory spalania).

Aby zabezpieczyć silnik przed szkodliwym działaniem oleju roślinnego, należy najpierw go rozcieńczyć z paliwem mineralnym. W przypadku oleju rzepakowego, powinno się go mieszać z normalnym olejem w proporcjach 50 do 50.

Podzielone zdania na temat oleju roślinnego w autach

Znawcy motoryzacji spierają się od lat nad problemem – w jakich autach sprawdza się olej roślinny, a w jakich nie. Mówi się, że starsze samochody dobrze znoszą tankowanie oleju kuchennego np. rzepakowego. Jednak w Niemczech przeprowadzono kilka lat temu eksperyment, w którym przez kilka lat Golfa V tankowano olejem spożywczym. Po kilku tysiącach kilometrów pojawiły się pierwsze problemy. Pierwsza padła pompa paliwowa. Zauważono też zasadniczy spadek mocy silnika. Za to Golf II na oleju roślinnym przejechał ponad 500 tys. km i nie było z nim problemów. Wniosek? Tankowanie oleju roślinnego lepiej zniosły starsze auta typu Diesel. Kolejne testy w nowych autach przynosiły podobne efekty – nowe silniki nie były w stanie działać na oleju kuchennym.

Czym można zastąpić olej napędowy?

Alternatywą dla oleju napędowego i benzyny jest wodór. Naukowcy i inżynierowie twierdzą, że wodór zastąpi w niedalekiej przyszłości klasyczne paliwa. Użytkownicy samochodów z silnikiem wysokoprężnym mogą zastąpić olej napędowy ekologicznym biodieslem. Warto też pamiętać, że paliwa bio mają mniejszą wartość opałową względem oleju napędowego, co przekłada się na wyższe spalanie.