Mone Cassino

i

Autor: Beata Krzemińska/Urząd Marszałkowski

Rocznice

Delegacja województwa pod Monte Cassino. To było hołd złożony bohaterom

2024-05-21 7:41

Oficjalna delegacja województwa pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego wzięła w udział w głównych oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Twierdza Cassino

Wzgórze i klasztor Monte Cassino były w 1944 roku kluczowym elementem zbudowanego w latach 1943-1944 systemu niemieckich fortyfikacji we Włoszech (tzw. linii Gustawa), mającego uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku, po niezwykle zaciętych i krwawych walkach, zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2 931 zostało rannych, 345 uznano za zaginionych.

80 rocznica wielkiej bitwy

Oficjalne obchody rocznicowe, zorganizowane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i polską ambasadę w Rzymie, rozpoczęły się w piątek (17 maja) i zakończą we wtorek (21 maja). Głównym ich punktem była sobotnia polowa msza święta na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino, w której wzięli udział prezydent Andrzej Duda, delegacje rządu i parlamentu oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i polonijnych, a także ponad 2 tysiące harcerzy i harcerek ze Związku Harcerstwa Polskiego. Przybył też prezydent Włoch Sergio Mattarella. Ceremonię poprzedziła premierowa projekcja filmu dokumentalnego Dominika Sierzputowskiego Po zwycięstwie na Monte Cassino, który powstał dzięki wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w uroczystościach na zaproszenie szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella. Członkami oficjalnej delegacji samorządu województwa byli również radni Marek Gralik, Tadeusz Pogoda i Przemysław Sznajdrowski. Gospodarz województw spotkał się tez pod Monte Cassino z grupą harcerzy z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP.