To będzie miejsce dla 15 osób na pobycie stałym oraz dla kolejnych 20 na dziennym. Budynek przy ulicy Lampkowskiego to nowoczesny obiekt, który ma wspierać nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, starszych, ale i ich opiekunów. Ma dawać opiekę wytchnienową, która jest bardzo ważna dla wszystkich, którzy na co dzień zajmują się chorymi. Mają zapewnioną bezpieczną opiekę nad swoim krewnym, a dodatkowo wsparcie - psychologiczne, rehabilitantów oraz pomoc w nauce przy podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych. "Jak pada opiekun, to pada wszystko" - podkreśla Janina Mirończuk, prezeska Fundacji Światło.
Za budowę Domu Światła w Grębocinie odpowiada firma Fastern Budownictwo. Prace idą zgodnie z harmonogramem, co więcej - być może budynek będzie oddany szybciej.
- Można powiedzieć, że zakończyliśmy stan deweloperski i przystępujemy do prac wykończeniowych. To m.in. prace malarskie, układanie płytek, wykonanie podwieszanych sufitów oraz prace instalacyjne. W ich zakresie są te dotyczące wentylacji, teletechniki. Do tego na zewnątrz - chodniki, parkingi i tereny zielone - powiedział w rozmowie z nami Marek Majkowski z firmy Fastern Budownictwo.
W placówce zastosowano kilka rozwiązań, które mają umilić pobyt i sprawić, by był on bezpieczniejszy. To np. przeszklona winda, która ma zmniejszyć klaustrofobię u podopiecznych, system nadzoru elektronicznego oraz sanitariaty dostosowane do osób niepełnosprawnych.
Dom Światła ma ruszyć w styczniu 2022 roku, jednak już teraz zgłaszają się chętni. Fundacja będzie współpracowała z starostwem toruńskim. Jak powiedział nam Marek Olszewski - będzie to szeroko pojęte wsparcie, w tym pomoc w transporcie podopiecznych Domu Światła.
Polecany artykuł: