Orły i Lwy 2016-2021

i

Autor: Paweł Jankowski / ESKA Toruń Orły i Lwy 2016-2021

Muzyczne Orły i Lwy z Kujawsko-Pomorskiego zebrane na płycie CD

2021-07-03 17:57

Nowa toruńska wytwórnia płytowa Riverbank Records wydała właśnie płytę pokazująca muzyczny potencjał naszego regionu. Nawiązuje w ten sposób do legendarnych już w tej chwili płyt „Gdynia, „Toruńska Siła Czadowa” czy „The Present Sound od Rzeszów”, które dla lokalnych (i nie tylko) rynków muzycznych stały się świadectwem historii.

Riverbank Records założyło dwóch fanatyków (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) muzyki. Jacek Chmielewski od wielu lat organizuje Toruńskie Giełdy Płytowe i jest szefem sklepu Szafa Gra. Krzysztof „Yanish” Janiszewski to wokalista grupy Half Light, a wcześniej Stainless, Doktor C. i Vitamina. Razem postanowili coś zrobić dla regionalnej sceny muzycznej i zająć się uwiecznianiem jej dokonań na płytach. Pomógł w tym Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski i powstała płyta Orły i Lwy 2016-2021,  która prezentuje 14 wykonawców. Od razu powiem, że nie znajdziemy tu artystów,  którzy zdobyli już ogólnopolską sławę (jak choćby Kobranocka, Organek czy Nocna Zmiana), gdyż ma to być pokazanie jeszcze nieodkrytego potencjału naszego regionu. Na płycie znajdziemy muzykę z różnych światów: pop, rock, electro czy balladę. Są zespoły, które na rynku są już od wielu lat (Gribojedow, Half Light), zdobywające coraz większe uznanie i zbierające znakomite recenzje (Alameda 5), jak i mające dopiero swoje pierwsze piosenki. Tak naprawdę nie chcę kogokolwiek z nich wyróżniać, bo każdy z utworów jest interesujący. Możemy nie lubić popu, ale trudno się uwolnić od refrenu piosenki Kwiatków. Możemy nie lubić patriotycznych tekstów, ale słuchając rockowej grupy Sam Luxton śpiewającej o wyzwoleniu Torunia w 1920 roku, to aż się rozglądamy za flagą do powieszenia na balkonie. I tak mógłbym wymieniać jeszcze kilkanaście razy. Ta płyta to kapsuła czasu, która za 10 czy 20 lat pokaże, jak grało się w Toruniu, Bydgoszczy czy Brodnicy. Ale nie kierujmy się tylko patriotyzmem lokalnym, bo jest to po prostu niezła płyta.

Nas płycie "Orły i Lwy 2016-2021" znalazły się utwory grup: Rozes, Nietrzask, Ave, Kwiatki, Art od Illusion, Half Light, Glątwa, Gribojedow, NOCTI, Die Perspektive, Sam Luxton i Alameda 5 oraz Denisa Dembka z Dominika Balewską i Yanisha.

Jeżeli zainteresowałem Was muzyką „orłów i lwów”, to możecie płyty szukać na profilu Riverbank Records. Zachęcam także do posłuchania wywiadu z Jackiem Chmielewskim i Krzysztofem Janiszewski. Opowiedzą między innymi o tym, dlaczego mylą ich z… bankiem.

Rozmowa z założycielami Riverbank Records: Jackiem Chmielewskim i Krzysztofem Janiszewskim