Dzien nauczyciela

i

Autor: Pixabay

Edukacja

Dzień Edukacji Narodowej w regionie. Jakie zmieniany w szkolnictwie?

2024-10-14 15:26

W Polsce Dzień Nauczyciela przypada każdego roku tego samego dnia, czyli 14 października. W tym roku, tj. w 2024 roku, Dzień Nauczyciela przypada na poniedziałek, co oznacza dzień wolny od zajęć edukacyjnych.

Długa Historia

Warto zaznaczyć, że daty obchodzenia tego święta różnią się w zależności od kraju. Na przykład w Chinach ten dzień przypada 10 września. Mimo że większość osób wie, kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Nauczyciela, niewielu zna historię tego święta. Dzień Nauczyciela to popularna nazwa, oficjalnie znany jako „Dzień Edukacji Narodowej”. Jego początki sięgają roku 1773, kiedy to Stanisław August Poniatowski ustanowił rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Dopiero w 1972 roku, na mocy ustawy, został on wpisany do Karty Praw i Obowiązków Nauczyciela. Warto podkreślić, że nie zawsze to święto było obchodzone 14 października. Pierwotnie, w 1957 roku, ustanowiono datę 20 listopada, ale w 1982 roku dokonano zmiany, rozszerzając zakres święta na wszystkich pracowników placówek oświatowych, nie tylko nauczycieli.

W każdej placówce edukacyjnej w Polsce, obchody są uroczyste. Organizowane są apele, różnorodne uroczystości oraz przedstawienia. Ponadto, Minister Edukacji Narodowej wręcza zasłużonym pracownikom szkół takie odznaczenia jak Krzyże Zasługi, Medale oraz nagrody.

Życzenia od minister

Jak każdego roku życzenia nauczycielom złożyła ministra edukacji Barbara Nowacka: - Wszystkim nauczycielkom, nauczycielom oraz pracownikom oświaty należy się dziś jedno słowo dziękuję!.

Z okazji DEN nauczyciele i nauczycielki odebrali z rąk minister edukacji złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody Ministra Edukacji i tytuły honorowe Profesora Oświaty.