Motyw przewodni właśnie do lata nawiązuje, do gorących i muzycznych klimatów. Zamiast bohatera czy antybohatera tym razem odwołanie do klasyki i musicalu "West Side Story", który w tym roku obchodzi 60. rocznicę premiery. Stąd na plakatach promujących festiwal kadr z tego filmu.
Aczkolwiek repertuar konkursowy do lekkich z pewnością nie należy. Będzie jak zawsze - ambitnie, niepokornie i ciekawie. Zwłaszcza, że tegoroczny wybór nie był prosty. Przez pandemię wiele filmów z ostatnich dwóch lat przeleżało na półkach, nie ujrzało jeszcze światła dziennego - mówi Kafka Jaworska, dyrektor festiwalu. W Polsce pokazy ruszyły dopiero w maju, podobnie festiwale na świecie. Teraz premierami są filmy z lat 2019 i 2020, a nie najnowsze produkcje.
Filmy konkursu On Air:
- Azor, reż. Andreas Fontana, Szwajcaria
- Ballada o białej krowie, reż. Behtash Saneeha, Iran
- Beasts, reż. Naël Marandin, Francja
- Karnawał, reż. Juan Pablo Félix,
- Argentyna, Boliwia, Chile, Meksyk, Norwegia
- Shiva Baby, reż. Emma Seligman, USA, Kanada
- Should the Wind Drop, reż. Nora Martirosyan, Armenia, Belgia, Francja
Laureata wybierze jury w składzie: Arkadiusz Jakubik, Maria Sadowska, Roma Gąsiorowska, Piotr Domalewski i Philippe Tłokiński.
Konkurs From Poland:
- 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Polska 2020, reż. Jan Holoubek
- Amatorzy Polska 2020, reż. Iwona Siekierzyńska
- Biały potok Polska 2020, reż. Michał Grzybowski
- Każdy ma swoje lato, Polska 2020, reż. Tomasz Jurkiewicz
- Magnezja, Polska 2020, reż. Maciek Bochniak
- Miasto, Polska 2021, reż. Marcin Sauter
- Ostatni Komers, Polska 2020, reż. Dawid Nickel
- Proste rzeczy, Polska 2020, Grzegorz Zariczny
- Śniegu już nigdy nie będzie, Niemcy, Polska 2020, reż. Małgorzata Szumowska
- Sweat, Polska, Szwecja 2020, reż. Magnus von Horn
- Zabij to i wyjedź z tego miasta, Polska 2019, reż. Mariusz Wilczyński
Silny akcent festiwalowy to kino tworzone przez kobiety i o kobietach. Od ubiegłego roku mamy pasmo Bella Women, tym razem motywem przewodnim są "Polskie Aktorki Odkrycia".
W programie pasma zobaczymy zarówno etiudy, filmy dokumentalne oraz fabularne z artystkami, łącznie ponad piętnaście pozycji filmowych, w tym m.in.: „Zgodę” z Zofią Wichłacz w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, „Pana T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza z Marią Sobocińską, „Ondynę” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego z główną rolą Magdaleny Koleśnik, „Ninę” w reżyserii Olgi Chajdas z Elizą Rycembel, „W stronę słońca” Michała Wojtasika z Aleksandrą Skrabą, „Bruna” w reżyserii Andrzeja Brzózki z Zofią Stafiej i wreszcie takie filmy z Sandrą Drzymalską, jak m.in. „Każdy ma swoje lato” w reżyserii Tomasza Jurkiewicza czy „Ostatni Komers” w reżyserii Dawida Nickela.
Specjalnym Złotym Aniołem Bella Women zostanie uhonorowana Sandra Drzymalska - informuje Artur Zaborski, rzecznik prasowy festiwalu. Z kolei statuetki za niepokorność twórczą trafią do aktora Krzysztofa Majchrzaka oraz reżysera Jana Jakuba Kolskiego. Nagrodę Flisaka odbierze aktorka Beata Kawka.
Letnia odsłona MFF Tofifest pozwala na pokazy plenerowe. Kino będzie na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego oraz na terenie CK Zamek Krzyżacki. Stacjonarnie to sale CKK Jordanki, Cinema City oraz Kino Centrum w CSW. Ci, którzy wolą oglądać online - mają taką okazję. Filmy będą dostępne aż do 12 lipca. Gala zakończenia to koncert Pauliny Przybysz.
Jej „Music. The Superpower” to hołd oddany kinu i artystom. Ze sceny na Jordankach usłyszymy utwory takich wykonawców jak Etta James, John Lennon czy Joy Division. W wykonaniu niektórych wspomoże ją gość specjalny - wybitny wokalista Stanisław Soyka.
Bilety, szczegóły i informacje TU. 19.MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze od 30 czerwca do 4 lipca.
Polecany artykuł: