Wiślana Trasa Rowerowa

i

Autor: Velomapa

Na szlaku

Gdzie pojechać jednośladem? Trasy rowerowe w kujawsko-pomorskim

2024-06-21 10:22

Podczas jazdy rowerem w województwie kujawsko-pomorskim, odkrywa się w pełni uroki tej ziemi. Żeby pomóc Wam w planowaniu trasy, sprawdziliśmy kolarskie szlaki w województwie i wybraliśmy najlepsze. Oto pierwszy z nich: Wiślana Trasa Rowerowa

Rozpoczęła się XIV edycja rajdów Kujawsko-Pomorskie którą zainaugurowano w Sępólnie Krajeńskim. Trwają zapisy na kolejne wydarzenie z cyklu, które odbędzie się w najbliższą sobotę (22 czerwca) w Radziejowie. Fani dwóch kółek będą mogli spróbować swoich sił w sierpniu także w Warlubiu (powiat świecki) i Radziejowie.

 My jednak, chcemy pokazać Wam jedną z najciekawszych tras rowerowych w Polsce.

Wiślana Trasa Rowerowa, bo o niej mowa, to idea wytyczenia szlaku rowerowego z biegiem najdłuższej polskiej rzeki czyli Wisły, od jej źródeł w Wiśle aż do ujścia do Bałtyku w Gdańsku.

Poznając ideę Wiślanej Trasy Rowerowej, warto również wiedzieć, że jeszcze dziesięć lat temu, w 2014  za przejażdżkę dziką ścieżką po wale można było teoretycznie otrzymać mandat. Dopiero właśnie w tym roku dopuszczono możliwość budowania ścieżek rowerowych po wałach przeciwpowodziowych wzdłuż rzek.

WTR na Kujawach i Pomorzu

Wiślana Trasa Rowerowa w wykonaniu województwa kujawsko-pomorskiego „powstała z myślą o zwiedzaniu miast ze wspaniałą historią oraz bliższym kontakcie z otaczającą rzekę naturą. Jest to z pewnością odmienne podejście niż na odcinku śląskim czy małopolskim: szlak został opracowany tak, aby turyści mogli zobaczyć jak najwięcej zarówno z kategorii „natura” (malownicze parki krajobrazowe, rezerwaty, pomniki przyrody…), jak i „zabytki” (kościoły, zamki, ruiny, spichrze, schrony…).

Miejsc wartych polecenia na szlaku jest naprawdę mnóstwo! W dodatku do wyboru mamy przebieg szlaku po dwóch stronach Wisły równolegle! Długość jego prawobrzeżnej części wynosi 212 km, a lewobrzeżnej 238 km. Trasa prowadzi od granicy województwa mazowieckiego w okolicach Włocławka i Dobrzynia nad Wisłą, do granicy województwa pomorskiego w okolicach Grudziądza i Nowych. W przeważającej części szlak biegnie asfaltowymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu.

Szlak jest całkiem dobrze wkomponowany w sieć komunikacji publicznej, zwłaszcza część po zachodniej stronie rzeki. Szlak WTR na odcinku kujawsko-pomorskim ma status: ukończony, z planowanymi kolejnymi poprawkami.

WTR na Kujawach

i

Autor: Grzegorz Adamczewski