Historia kotleta schabowego w Polsce
Kotlet schabowy to klasyczne danie kuchni polskiej, które zyskało ogromną popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest to rodzaj kotleta, wykonanego z mięsa wieprzowego, które jest panierowane i smażone na złocisty kolor. Faktycznie jednak tak panierowaną wieprzowinę jedli przed nami już m.in. Austriacy, Szwajcarzy, Czesi i Niemcy. Jak więc to danie trafiło do Polski?
Pierwowzory kotleta schabowego, czyli mięso panierowane i smażone, można znaleźć w kuchniach różnych krajów europejskich. Jednakże konkretnie do Polski kotlet schabowy trafił w XVI wieku, za czasów panowania króla Zygmunta Starego. Była to jednak ciekawostka kulinarna, która znalazła uznanie wśród szlachty. Nie było to jednak danie "specjalne". Postrzegano je jako proste, bardziej godne gminu lub mieszczan. Zatem w epoce staropolskiej kotlet schabowy pozostawał ciekawostką. Masy ludowe cierpiące pańszczyznę nadal żywiły się... głównie chlebem i roślinami strączkowymi.
Kariera kotleta schabowego rozkręciła się w PRL
Kotlet schabowy z ziemniakami i surówką rzeczywiście stał się jednym z klasycznych dań kuchni polskiej w okresie PRL. Kotlet schabowy był często serwowany w szkołach, zakładach pracy, stołówkach, a także w domach. Był to stosunkowo niedrogi i sycący posiłek, który spełniał oczekiwania kulinarno-żywieniowe ówczesnego społeczeństwa. Ziemniaki, jako podstawowy składnik diety, były powszechnie dostępne i tanie, podobnie jak schab wieprzowy. Surówka z kiszonej kapusty lub marchwi z jabłkiem była popularnym dodatkiem do głównej części dania.
Warto też wspomnieć, że kotlet schabowy z ziemniakami i surówką był często serwowany w restauracjach oraz barach mlecznych, które były popularnymi miejscami żywienia się społeczeństwa w latach Polski Ludowej. W dużym stopniu to tanie bary mleczne przyczyniały się do kształtowania gustów kulinarnych Polaków.
Dzięki popularności w okresie PRL, kotlet schabowy z ziemniakami oraz surówką rzeczywiście stał się symbolem polskiej kuchni.
Dziś m.in. Polacy masowo zajadają się kebabami w różnych formach, to oczywiście potrawa bliskowschodnia. Jednak w kraju nad Wisłą z chęcią ją zaadoptowano do lokalnych wymogów kulinarnych. Polacy kochają mięso, warzywa, frytki (ziemniaki) i aromatyczne sosy. Kiedyś być może kebab też zyska status dania narodowego. Czas pokaże.
Zobaczcie, jak w PRL wyglądały duże zakładowe kuchnie, gdzie serwowano schabowe!
Zapraszamy do lektury artykułu o najtańszym schabowym w Polsce! Odkryj, gdzie możesz delektować się pysznym schabowym bez zbędnego obciążania kieszeni.