ECFC powstanie za CKK Jordanki/archiwum

i

Autor: M.Witt-Ratowska ECFC powstanie za CKK Jordanki/archiwum

"Ikoniczna architektura". Ogłoszono konkurs na projekt budowy ECFC w Toruniu [AUDIO]

2021-03-02 10:25

To konkurs międzynarodowy. Siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage ma powstać do 2025 roku. Finał konkursu na koncepcję architektoniczną budynku zaplanowano na lipiec tego roku. ECFC to jedna z największych inwestycji budowlanych w dziedzinie kultury w Polsce. Koszt 600 milionów złotych, z czego 400 milionów ze środków centralnych, 200 milionów z budżetu Torunia.

ECFC powstanie na prawie dwuipółhektarowej działce za CKK Jordanki. Grunt, zgodnie z umową, przekazało miasto. Konkurs zakłada projekt budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia.

Organizator oczekuje od Uczestników konkursu przedstawienia obiektu nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów, tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa.

Budynek, jak i jego zagospodarowanie, powinny spełniać oczekiwania użytkowników o wysoce rozwiniętym wyczuciu estetyki, gdzie w kanonicznych rozwiązaniach funkcjonalno-przestrzennych obiektu festiwalowego ucieka się przed sztampą i rozwiązaniami wtórnymi.

Nowy Budynek ECFC znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta w Toruniu, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W związku z tym, nowa architektura Budynku ECFC z jednej strony powinna być nowatorska i oryginalna w formie, a z drugiej musi brać pod uwagę wysoką rangę Starówki, unikając pastiszu historycznego

- czytamy na stronie konkurs.ecfcamerimage.pl

Wierzę, że autorem lub autorami projektu będzie znany zespół i powstanie ikoniczna architektura - mówił jeszcze na festiwalu Camerimage dyrektor Marek Żydowicz.

Ruszył konkurs na projekt ECFC:

ECFC będzie miejsce dla festiwalu filmowego, ale na co dzień ma to być przestrzeń dla działalności, wystawienniczej, edukacyjnej, kulturalnej czy naukowej.

Planowane funkcje i strefy:

  • Centrum festiwalowe - reprezentacyjna sala główna z widownią, foyer o ekskluzywnych funkcjach wystawowych, recepcje, kasy i inne.
  • Market – przestrzeń wystawowo-targowa związana z produktami i technologiami kinowymi.
  • Dom kina: Muzeum/Galeria sztuki – sale ekspozycyjne dedykowane szeroko rozumianej sztuce filmowej (także designowi).
  • Dom kina. Sale kinowe – 3 sale projekcyjne o różnej wielkości.
  • Centrum edukacji – przestrzeń dedykowana edukacji filmowej, szkoleniom, warsztatom, prezentacjom sztuk, technik i technologii filmowej.
  • Studio – przestrzeń produkcji filmowej (hala zdjęciowa, garderoby, postprodukcja - montażownie, itp.).
  • Garaż podziemny na poziomie -1 oraz opcjonalny realizacyjnie na poziomie -2.
  • Reprezentacyjny, obszerny plac przed Budynkiem ECFC.

Będą też przestrzenie usługowe (kawiarnia, bary, restauracja), recepcje, biura, strefa VIP, centrum prasowe, archiwa, magazyny, itp. Konkurs jest dwuetapowy. Pula nagród to 2 miliony 200 tysięcy złotych brutto (półtora miliona dla zwycięzcy). Dodajmy, że trwa także konkurs na projekt identyfikacji wizualnej (między innymi logo) dla ECFC w Toruniu.

Muzeum "Dom PRL-u" w Toruniu