ECFC powstanie na prawie dwuipółhektarowej działce za CKK Jordanki. Grunt, zgodnie z umową, przekazało miasto. Konkurs zakłada projekt budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia.
Organizator oczekuje od Uczestników konkursu przedstawienia obiektu nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów, tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa.
Budynek, jak i jego zagospodarowanie, powinny spełniać oczekiwania użytkowników o wysoce rozwiniętym wyczuciu estetyki, gdzie w kanonicznych rozwiązaniach funkcjonalno-przestrzennych obiektu festiwalowego ucieka się przed sztampą i rozwiązaniami wtórnymi.
Nowy Budynek ECFC znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta w Toruniu, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W związku z tym, nowa architektura Budynku ECFC z jednej strony powinna być nowatorska i oryginalna w formie, a z drugiej musi brać pod uwagę wysoką rangę Starówki, unikając pastiszu historycznego
- czytamy na stronie konkurs.ecfcamerimage.pl
Wierzę, że autorem lub autorami projektu będzie znany zespół i powstanie ikoniczna architektura - mówił jeszcze na festiwalu Camerimage dyrektor Marek Żydowicz.
ECFC będzie miejsce dla festiwalu filmowego, ale na co dzień ma to być przestrzeń dla działalności, wystawienniczej, edukacyjnej, kulturalnej czy naukowej.
Planowane funkcje i strefy:
- Centrum festiwalowe - reprezentacyjna sala główna z widownią, foyer o ekskluzywnych funkcjach wystawowych, recepcje, kasy i inne.
- Market – przestrzeń wystawowo-targowa związana z produktami i technologiami kinowymi.
- Dom kina: Muzeum/Galeria sztuki – sale ekspozycyjne dedykowane szeroko rozumianej sztuce filmowej (także designowi).
- Dom kina. Sale kinowe – 3 sale projekcyjne o różnej wielkości.
- Centrum edukacji – przestrzeń dedykowana edukacji filmowej, szkoleniom, warsztatom, prezentacjom sztuk, technik i technologii filmowej.
- Studio – przestrzeń produkcji filmowej (hala zdjęciowa, garderoby, postprodukcja - montażownie, itp.).
- Garaż podziemny na poziomie -1 oraz opcjonalny realizacyjnie na poziomie -2.
- Reprezentacyjny, obszerny plac przed Budynkiem ECFC.
Będą też przestrzenie usługowe (kawiarnia, bary, restauracja), recepcje, biura, strefa VIP, centrum prasowe, archiwa, magazyny, itp. Konkurs jest dwuetapowy. Pula nagród to 2 miliony 200 tysięcy złotych brutto (półtora miliona dla zwycięzcy). Dodajmy, że trwa także konkurs na projekt identyfikacji wizualnej (między innymi logo) dla ECFC w Toruniu.