Będzie rewolucja w godzinach pracy urzędów? Rząd szykuje rozporządzenie
Celem nowego rozporządzenia będzie ustanowienie bardziej elastycznych godzin pracy w urzędach. Na jego podstawie kierownicy urzędów będą mogli ustalać bardziej swobodnie czas pracy podwładnych w tygodniu oraz wymiar godzin w poszczególnych dniach. Należy wspomnieć, że rozporządzenie to może być wydane na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1917).
Gdzie zmianie ulegną godziny pracy?
Wymiar czasu pracy w konkretnych urzędach będą mogli ustalać kierownicy jednostek w porozumieniu z pracownikami. To "okienko" możliwości pozwoli na bardziej harmonijne połączenie życia prywatnego z zawodowymi obowiązkami. Efekty takich zmian widać i winnych krajach, które wprowadziły już takie rozwiązania. Urzędy pracują na tym samym poziomie, interesanci niczego nie tracą. Urzędnicy są zaś w lepszej formie psychologicznej.
Tu wprowadzą zmiany:
- Urzędy administracji rządowej, w których jednocześnie działa korpus służby cywilnej,
- Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- Urzędy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
- Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
- Urzędy Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15,
- regionalne izby obrachunkowe.
Warto dodać, że niektóre urzędy w Polsce wprowadziły już zmiany w godzinach pracy. Tu warto zwrócić uwagę na Włocławek i tamtejszy Urząd Miasta.
Nowe rozporządzenie. Jakie ma cele?
Przygotowywane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów, dostosowując je m.in. do aktualnych regulacji zawartych w Kodeksie pracy, takich jak przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy. Nowe przepisy stworzą ramy, w których kierownicy urzędów będą mogli określić harmonogram i wymiar czasu pracy pracowników, w tym wyznaczyć godziny, w których urząd będzie realizował swoje bieżące zadania.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, urzędy będą mogły rozpoczynać pracę najwcześniej o godzinie 7.00, co oznaczałoby zakończenie pracy o 15.00. Natomiast najpóźniejsza możliwa godzina rozpoczęcia pracy to 10.00, co skutkowałoby jej zakończeniem o 18.00. Harmonogram pracy urzędu może się różnić w poszczególne dni tygodnia.
Rozporządzenie wejdzie w życie dokładnie 14 dni po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Ogólne założenia szykowanego projektu rozporządzenia TUTAJ.