Praca

i

Autor: Pixabay

Organizacja pracy

Istotne zmiany w czasie pracy urzędów. Rząd wprowadzi rozporządzenie!

2024-11-04 18:26

Zbliża się powoli koniec sztywnych godzin pracy w urzędach w Polsce. Obecnie rząd pracuj nad rozporządzeniem, które wprowadzi nowe zmiany. Czas pracy będzie ustalany inaczej niż dotychczas. Rozporządzenie zakłada m.in. ustalenie nowych zasad na bazie których kierownicy danych urzędów będą ustalali godziny pracy. Szczegóły poniżej.

Będzie rewolucja w godzinach pracy urzędów? Rząd szykuje rozporządzenie

Celem nowego rozporządzenia będzie ustanowienie bardziej elastycznych godzin pracy w urzędach. Na jego podstawie kierownicy urzędów będą mogli ustalać bardziej swobodnie czas pracy podwładnych w tygodniu oraz wymiar godzin w poszczególnych dniach. Należy wspomnieć, że rozporządzenie to może być wydane na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1917).

Gdzie zmianie ulegną godziny pracy?

Wymiar czasu pracy w konkretnych urzędach będą mogli ustalać kierownicy jednostek w porozumieniu z pracownikami. To "okienko" możliwości pozwoli na bardziej harmonijne połączenie życia prywatnego z zawodowymi obowiązkami. Efekty takich zmian widać i winnych krajach, które wprowadziły już takie rozwiązania. Urzędy pracują na tym samym poziomie, interesanci niczego nie tracą. Urzędnicy są zaś w lepszej formie psychologicznej.

Tu wprowadzą zmiany:

  • Urzędy administracji rządowej, w których jednocześnie działa korpus służby cywilnej,
  • Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
  • Urzędy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
  • Urzędy Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15,
  • regionalne izby obrachunkowe.

Warto dodać, że niektóre urzędy w Polsce wprowadziły już zmiany w godzinach pracy. Tu warto zwrócić uwagę na Włocławek i tamtejszy Urząd Miasta.

Nowe rozporządzenie. Jakie ma cele?

Przygotowywane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów, dostosowując je m.in. do aktualnych regulacji zawartych w Kodeksie pracy, takich jak przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy. Nowe przepisy stworzą ramy, w których kierownicy urzędów będą mogli określić harmonogram i wymiar czasu pracy pracowników, w tym wyznaczyć godziny, w których urząd będzie realizował swoje bieżące zadania.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, urzędy będą mogły rozpoczynać pracę najwcześniej o godzinie 7.00, co oznaczałoby zakończenie pracy o 15.00. Natomiast najpóźniejsza możliwa godzina rozpoczęcia pracy to 10.00, co skutkowałoby jej zakończeniem o 18.00. Harmonogram pracy urzędu może się różnić w poszczególne dni tygodnia.

Rozporządzenie wejdzie w życie dokładnie 14 dni po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Ogólne założenia szykowanego projektu rozporządzenia TUTAJ.

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski